Murderers' Row
(Murderers' Row)
Credits
Cast
- Matt Helm
- Dean Martin
- Suzie
- Ann-Margret
- Julian Wall
- Karl Malden
- Coco Duquette
- Camilla Sparv
- MacDonald
- James Gregory
- Lovey Kravezit
- Beverly Adams
- Dr. Norman Solaris
- Richard Eastham
- Ironhead
- Tom Reese
- Billy Orcutt
- Duke Howard
- Guard
- Ted Hartley
- Police Capt. Deveraux
- Marcel Hillaire
- Miss January
- Corinne Cole
- Dr. Rogas
- Robert Terry
- Himself
- Dino, Desi & Billy (Dean Paul Martin)
- Himself
- Dino, Desi & Billy (Desi Arnaz Jr.)
- Himself
- Dino, Desi & Billy (Billy Hinsche)
- ...
- Vincent Barbi (*)
- Slaygirl
- Dale Brown (*)
- Slaygirl
- Barbara Burgess (*)
- Slaygirl
- Amadee Chabot (*)
- Slaygirl
- Luci Ann Cook (*)
- ...
- Dick Dial (*)
- Guard
- Nick Dimitri (*)
- Slaygirl
- Dee Duffy (*)
- Guard
- Dirk Evans (*)
- Singer at Wake
- Jacqueline Fontaine (*)
- Guard
- Richard Gardner (*)
- Furnace
- Frank Gerstle (*)
- FBI Agent
- Robert Glenn (*)
- ...
- Joe Gray (*)
- Slaygirl
- Lynn Hartoch (*)
- Slaygirl
- Rena Horten (*)
- Slaygirl
- Mary Hughes (*)
- Slaygirl
- Karen Lee (*)
- Slaygirl
- Mary Jane Mangler (*)
- Guard
- Morry Ogden (*)
- Tempura - Japanese Secret Agent
- Soon-Tek Oh (*)
- Guard
- Bob Peoples (*)
- Worldwide Agent
- Lou Robb (*)
- Guard
- Alex Rodine (*)
- Slaygirl
- Marilyn Tindall (*)
- Fortress Guard
- Dale Van Sickel (*)
- Slaygirl
- Jan Watson (*)
Director
- Director
- Henry Levin
Writing credits
- Screenplay
- Herbert Baker
- Novel
- Donald Hamilton
Producer
- Producer
- Irving Allen
- Associate producer
- Euan Lloyd
Music
- Music
- Lalo Schifrin
Cinematography
- Cinematographer
- Sam Leavitt
Editor
- Editor
- Walter Thompson
Art direction
- Art director
- Joe Wright (Joseph C. Wright)
Set decoration
- Set decorator
- George R. Nelson
Costume design
- Costume designer
- Moss Mabry
Makeup department
- Hair stylist: Ann-Margret
- Cherie
- Makeup supervisor
- Ben Lane
- Makeup artist
- Loren Cosand (*)
- Makeup artist
- Joe DiBella (*)
Production management
- Production supervisor
- Ivan Volkman
Assistant director
- Assistant director
- Ray Gosnell (Ray Gosnell Jr.)
- Second unit director
- James Havens (James Curtis Havens)
Sound department
- Sound
- Lambert Day (Lambert E. Day)
- Sound
- Jack Haynes
- Sound supervisor
- Charles J. Rice
Special effects
- Special effects
- Danny Lee
- Special effects
- Howard Jensen (*)
Stunts
- Stunts
- Dick Dial (*)
- Stunts
- Nick Dimitri (*)
- Stunts
- Sol Gorss (*)
- Stunts
- Joe Gray (*)
- Stunts
- Chuck Hicks (*)
- Stunts
- Max Kleven (*)
- Stunts
- Carey Loftin (*)
- Stunts
- Dale Van Sickel (*)
Camera
- Photographer: second unit
- Mark Davis (Mark H. Davis)
- Grip
- Al Becker (*)
Music department
- Orchestrator
- Richard Hazard (*)
Other crew
- Choreographer
- Miriam Nelson
- Title designer
- Wayne Fitzgerald (*)
- Script supervisor
- Frances McDowell (*)
(*) uncredited