BIOS
(BIOS)
Credits
Cast
- Finch
- Tom Hanks
- Jeff
- Caleb Landry Jones
- Sam
- Skeet Ulrich
- Mother
- Lora Martinez-Cunningham
- ...
- Oscar Avila
- ...
- Andrea Good
- Kid
- Madeleine Dennis
- Zahne
- Rylan Healey
Director
- Director
- Miguel Sapochnik
Writing credits
- Writer
- Craig Luck
- Writer
- Ivor Powell
Producer
- Associate producer
- Caroline Alderson
- Executive producer
- Andy Berman
- Executive producer
- Naia Cucukov
- Producer
- Jackie Rubin
- Executive producer
- Craig Luck
- Co-producer
- Daniel Maze
- Line producer
- Seth William Meier (Los angeles unit)
- Executive producer
- Adam Merims
- Producer
- Kevin Misher
- Producer
- Ivor Powell
- Producer
- Jack Rapke
- Executive producer
- Miguel Sapochnik
- Executive producer
- Frank Smith
- Producer
- Robert Zemeckis
Music
- Music
- Gustavo Santaolalla
Cinematography
- Cinematographer
- Jo Willems
Editor
- Edited by
- Tim Porter
Casting
- Casting director
- Leslee Feldman
Production design
- Production designer
- Tom Meyer
Art direction
- Art director
- Tristan Paris Bourne
- Art director
- Sarah Delucchi
- Art director
- Tom Frohling
- Art director
- Natasha Gerasimova
- Art director
- Dwane Platt
Set decoration
- Set decorator
- Jennifer M. Gentile
Costume design
- Costume designer
- Kurt and Bart
Makeup department
- Hair department head
- Claudia Breckenridge
- Creature effects designer/construction
- Steve Buscaino
- Prosthetic body builder
- Daniel Casillas (OnSet FX Shop Supervisor / key makeup artist: 2nd unit)
- Makeup department head
- Linda Dowds
- Prosthetic body builder
- Vikki Jiron (OnSet FX shop tech)
- Prosthetic body builder
- Jb Letuli (OnSet FX shop tech)
- Assistant makeup artist
- Janine Maloney
- Key hair stylist
- Lori Romero
- Prosthetic makeup artist
- Jon Shroyer (Mr. Hanks)
Production management
- Production supervisor
- Heidi Erl (San Francisco)
- Executive in charge of post production
- Mark Graziano
- Unit production manager
- Brent Morris
- Additional photography
- Rick Osako
- Production manager
- Shweta Rode
- Executive in charge of production
- Shelly Strong
- Post-production supervisor
- Justin Wagman
Assistant director
- Second assistant director
- Jon Baran
- First assistant director
- Dennis Crow (2nd Unit)
- Second assistant director
- Karen Davis
- Additional second assistant director
- Jai James
- Second second assistant director
- Walter E. Myal
- First assistant director
- George Walker
Art department
- Set dresser
- Colt Allen
- Set dresser
- Lorus Allen
- Props
- Derek Bensonhaver
- Art department assistant
- Nathally Botelho
- Assistant property master
- Monica Castro
- Assistant graphic designer
- Alan Chao
- Graphic designer
- Martin Charles
- Concept artist
- Stian Dahlslett
- Set decoration coordinator / set dresser
- Dustin DellaVecchia
- Digital set designer
- Cosmas A. Demetriou
- Lead sculptor
- Val I. Deikov
- Propmaker gang boss
- Adam Eisman
- Set dresser
- Matthew J Ellis
- Art dept assistant
- Noelia Fernandez
- Property master
- Trish Gallaher Glenn
- Construction foreman
- Darren Gibson
- Key greens
- Daniel J. Gillooly
- Scenic artist
- Jeremy Hader
- Gangboss
- Kenneth Heimer
- Set dec pa
- Jordan Herron (Jordan Herron)
- Construction coordinator
- Bill Holmquist
- Lead scenic artist
- Virginia Hopkins
- Greens foreman
- Chris Keim
- Utility tech
- Christian Kellogg
- Set Decoration Shopper/Buyer
- Kristen Kogler
- Construction foreman
- Jason Laut
- Propmaker gangboss / Sculptor
- Kirk LeBlanc
- Miscellaneous crew
- Ji Young-Lee
- Concept artist
- Andrew H. Leung
- Concept artist
- David Vyle Levy
- Model maker
- Amahl Lovato
- Set dresser
- Damian Montoya
- On set dresser / additional on set dresser / set dresser
- Lenual Mukai
- Gange boss
- Josiah O'Neil
- Set designer
- Sam Page
- General foreman
- David Peck
- Art department coordinator
- Sara M. Lewis
- Storyboard artist
- Adam Pescott
- Charge scenic artist
- Ricky Riggs
- Set designer
- Siobhan Roome
- Set dresser
- Clayton Salberg
- On set greensman
- Leonard Sanchez
- Leadman
- Brett V. Shirley
- Prop assistant
- Tara Sieber
- Art department assistant
- Carolyn Smith
- Set designer
- Emma Sparer
- Set dresser
- Joshua Swanson
- Concept artist
- Alessandro Taini
- Greens foreman
- Alexander Twibell
- Set painter
- Curtis Wade
- Set decoration buyer
- Anthony Whitman
- On set dresser
- Colin Zaug
Sound department
- Supervising sound editor/sound designer
- Erik Aadahl
- Re-recording mixer
- Anna Behlmer
- Sound mixer
- Glenn E. Berkovitz (Motion capture)
- Sound effects editor
- Malte Bieler
- Sound effects editor
- Matt Cavanaugh
- Boom operator
- Stefan Chakerian
- Foley mixer
- Jack Cucci
- Boom operator
- Gabor Erdei
- Sound effects editor
- Goeun Lee
- Sound mixer
- Darryl L. Frank
- Utility sound technician
- Rob Hidalgo
- Sound effects editor
- Jason W. Jennings
- Sound designer / temp mix re-recording mixer
- Brandon Jones
- Adr mixer
- Doc Kane (Walt Disney Studios)
- Supervising foley editor
- Jonathan Klein
- Sound effects editor
- Adam Kopald
- Assistant sound editor
- Veronica Li
- Adr mixer
- Howard London
- Dialogue/adr supervisor
- Anna MacKenzie
- Sound mixer
- Zsolt Magyar
- Spanish Dialogue Mixing
- Jacobo Martínez
- Boom operator
- Paul E. Miller (Motion capture)
- Foley artist
- Dan O'Connell
- Re-recording mixer
- Mark Paterson
- Sound effects recording mixer
- Eric Potter
- Supervising sound editor/sound designer
- Ethan Van der Ryn
- Adr recordist
- Brett Voss
- Re-recording mix technician
- Drew Webster
Special effects
- Special effects previs
- Matt Alavi (Legacy Effects)
- Special effects technician
- David Busse
- Animatronic designer
- Peter Clarke (Legacy Effects)
- Special effects supervisor
- Burt Dalton
- Special effects artist
- Jasmine Derry (Mill Film)
- Special effects coordinator
- Eric Dressor
- Special effects foreman
- Dave Bradley
- Special effects foreman
- Randy Fitzgerald
- Asset coordinator
- Nyssa Grazda (Legacy Effects)
- Special effects foreman / special effects general foreman
- Joel Hobbie
- Special effects technician
- Jonathan Lheureux
- Co-supervisor
- Lindsay MacGowan (Legacy Effects)
- Co-supervisor
- Shane Mahan (Legacy Effects)
- Model shop supervisor
- David Merritt (Legacy Effects)
- Special effects assistant
- Fagan O'Reilly
- Special effects consultant
- Elia P. Popov
- Special effects technician
- Tim Prawitz
- Special effects technician
- Tyson Ratliff
- Co-supervisor
- John Rosengrant (Legacy Effects)
- Legacy Effects Lead 3D Print Engineer
- Dean Schneider
- Co-supervisor
- Alan Scott (Legacy Effects) (Alan Scott)
- Special effects technician
- Eric Thelander
- Studio coordinator
- Damon Weathers (Legacy Effects)
- Special effects set foreman
- Rachid Zermani
Visual effects
- Senior modeler
- Abin Abraham (MPC)
- 3D generalist
- Emanuela Achilli
- Compositor
- Karthik Adepu (Mill Film)
- Visual effects
- Brian Adler
- Cg supervisor
- Michele Alessi
- Paint-prep artist
- Anoop.Ashokan
- Production manager
- Patricia Martinez Arastey
- Compositor
- Anu Babu (Mill Film)
- Lighting lead
- Carlo Alberto Bagliolid
- Visual effects artist
- K. Balasubramanyam
- Visual effects consultant
- Denise Ballantyne
- Effects technical director
- Sachin Bangera
- Digital compositor
- Carlo Barbera
- Vfx production coordinator
- Alyssa Blackwell (Mr X)
- Digital compositor
- Jacquelyn Booth (Mill Film)
- Digital compositor
- Marco Bordignon
- Visual effects coordinator
- Matteo Borgomanero
- Vfx editor
- Mathieu Bourguignon (Mill Film)
- Photogrammetry 3d scan artist
- Neal Bradshaw (Gentle Giant Studios)
- Fx artist
- Antonin Bric (Visual effects)
- Visualization executive producer
- Glenn Burton (Day For Nite)
- Lighting artist
- Florent Cachot
- Compositing supervisor
- Francesco Cadoni
- Visual effects artist
- Kutay Cengil
- Compositing supervisor
- Devrishi Chatterjee
- Lead compositor mpc
- Priyank Chaurasia
- Matchmove and layout artist
- Thomas Chesny
- Lighting artist
- Jooyeon Cho
- Key artist environment
- Thibaut Claeys (Mill Film)
- Post-visualization supervisor
- Chad Cox (Day For Nite)
- Visual effects producer
- Marie-Cecile Dahan (Mill Film)
- Lighting td
- Pedro Iván De Frías
- Visual effects supervisor
- Yoshi DeHerrera (Gentle Giant Studios)
- Cfx artist
- Yan Detang
- Rising Sun Pictures Staff
- Bridget Dinning
- Matte painter
- Josh Ellem
- Lead matte painter
- Nicolas Fidala (Mill Film) (Nicolas Fidala)
- Visual effects coordinator
- James Fouche
- Asset supervisor
- Frederick Fowles
- Technical animator
- Gretchen Freitag (Mill Film)
- Show pipeline technical director
- Antonio Frontino (Mill Film)
- Visual effects
- Michael Furniss
- Post production coordinator
- Chris J. Gerrard
- Visual effects artist
- Prakash Goyal
- Lighting artist
- Karla Gutierrez Silva
- Digital compositor
- Younguck Ha
- Concept artist
- Rob Hilson
- Technical animator
- Rodolphe Hoareau
- Visual effects artist
- Thomas Hozé
- Data wrangler
- Jonas Huerta
- Visual effects assistant
- Russell Jenkins
- Lead modeling
- Marc Joubert-Nederveen
- Compositor
- Karthikeyan Karuppasamy (Mill Film)
- Cfx artist
- William L. Moore (Mr.X)
- Layout artist
- Benjamin T. Kay
- Compositing supervisor
- Alamgir Khandaker
- Post-visualization artist
- Colton Kirkegaard (Day For Nite)
- Fx artist
- Vaibhav Kotak (MPC)
- Senior compositor
- Rahul Kothari (MPC India)
- Lead matchmove rotoanim
- Sujay Kumar G. (Mill Film)
- Visual effects supervisor
- Louis Laflamme-Fillion (Fin)
- Visual effects associate producer
- Adam Lagattuta
- Lead lighting
- Simon Lecavalier
- Visual effects producer
- Sophie Leclerc
- Key lighting artist
- Kwon Yong Lee
- Operations
- Fabeeha K. Lodhi (Mill Film)
- Fx td
- Alexandra LoRusso (Mill Film)
- Visual effects producer
- Linda Luong (Fin Design + Effects)
- Visual effects consultant
- Viet Luu
- Digital compositor
- Jéhan Lépron
- Compositing supervisor
- Luddnel Magne
- Matchmove artist
- Chittaranjan Mahto
- Lead environment artist
- Timothy Eustace Major
- Digital compositor
- Antam Malakar (MPC)
- Visual effects artist
- Evans Mark
- Digital compositor
- Matheus Marques
- Visual effects executive producer
- Lauren Knowlton-Parry (Mill Film)
- Layout artist
- Bradleigh McKay (Mill Film)
- Digital compositor
- Sandrine Mercier
- Visual effects coordinator
- Deepika Mistri
- Senior compositor
- Siddhartha S. Mondal
- Data wrangler
- Omar Nadir
- Visual effects coordinator
- Lexi Narowski (Millfilm)
- Motion capture technical director
- David Nessl
- Creature FX Lead
- Abdelkader Nouar (Mill Film)
- Look development artist
- Sabrina Nunes (Mill Film)
- Finishing Assist/Color Assist
- Michael Ochoa
- Lighting artist
- John Olofinskiy (Mill Film)
- Visual effects production supervisor
- Stephen Parsey
- Matchmove and rotoanim
- John Harvey
- Digital compositor
- Patel Irshad (Mill Film)
- Bodytrack artist
- Nived Patil
- Key lighting artist
- Helen Paul
- Lighting artist
- Povilas Pavilonis (Mill Film Montreal)
- Visual effects production manager
- Emily Pead
- Visual effects editor
- Krystle Penhall
- Visual effects supervisor
- Aymeric Perceval (Mill Film)
- Fx td
- Graeme Phillips
- Groom artist
- Anna Paola Piccialli (Mill Film)
- Senior compositor
- Jeremy Pierre
- Senior compositor
- Emrys Plaisted
- Cg supervisor
- Jason Quintana (Mr. X)
- Lead digital compositor
- Prabhamrit Raryan
- Visual effects artist
- Pratik Redkar
- Key artist environments
- Daniel Riddle (Mill Film)
- Effects technical director
- Sean Rowe
- Lighting artist
- Christian Salazar
- Compositing supervisor
- Arnab Sanyal
- Head of performance department
- Brett Schroeder (Mill Film)
- Render/data wrangler
- Leiah Sears (Rising Sun Pictures)
- Lead compositor
- Joydip Sen
- Effects artist
- Miles Shacklady (Mill Film)
- Digital compositor
- Matthew Shaw
- Lookdev lead
- Sergey Shlyaev
- 3D environment artist
- Alyssa Silverman (Mill Film)
- Visual effects supervisor
- Anthony Smith (Mill Film)
- Imaging engineer
- Shane Smith
- Visual effects executive producer
- Chris Spry
- Data capture technical director
- Kathleen Squire (MPC)
- Digital compositor
- Sreevinod
- Visual effects artist
- Daniel Steart
- Visual effects supervisor
- Scott Stokdyk
- Visual effects editor
- Austin Van Cardinal
- CG Supervisor / cg supervisor
- Alonso Varela
- Key artist environment
- Wilfried Vougny (Mill Film)
- Visual effects artist
- Haijing Wang
- Lighting artist
- Wang Ruiting
- Motion capture supervisor
- Stu Whitten (MPC)
- Senior data capture td
- Mike Woodhead (MPC)
- Lighting artist
- Jin You
- Lead effects technical director
- Ngnodjom Yvan (Mill Film)
- Head of build department/art director
- Chris Zammit
- Production operations engineer
- Alonso Benavente Fortes (*) (MPC)
Stunts
- Stunt double
- Edward A. Duran (Caleb Landry Jones / stunt double Tom Hanks)
- Jeff
- Edward A. Duran (Stunt double / Tom Hanks: stunt double)
- Utility stunts
- Dave Bradley
- Stunt double
- David Pinter (Skeet Ulrich)
- Utility stunts
- Ryan Staats
Camera
- Best boy grip
- Jeff Andrus
- Assistant camera
- Daniel Baas
- Drone pilot
- Dana Baker
- Additional first assistant camera
- Liza Bambenek
- Key video assist
- Adam Barth
- Grip
- Jeff Bettis
- Gaffer
- Walt Bithell
- Libra head operator
- John Bonnin
- Dmx tech
- Myles Brink
- Lighting technician
- Jack Browning
- B camera 1st assistant camera
- Kingslea Bueltel
- Second assistant camera
- Ryan Bushman ("a" camera)
- First assistant camera
- Jesse Cain
- Grip
- R. Alex Cintron
- Grip
- Gregory Collis (San Francisco)
- Second assistant camera
- Arlen Cooke (Additional)
- Video Assist Splinter Unit
- Eric Kyle Deshazo
- Digital loader
- Tim Erickson (San Francisco)
- Second assistant camera
- Ryan Eustis
- Video Assist / video assist
- Mike D. Fernandez
- Second assistant "b" camera
- John Hamilton
- A camera dolly grip
- Ian Hanna
- Lighting technician
- Stephen Hanna
- Digital utility
- Jazmin Harvey
- Rigging gaffer
- Nathan Hathaway
- Camera operator
- Juergen Heinemann
- Digital utility
- Genesis Hernandez
- Fixtures best boy
- Jason Hindman
- Lighting technician
- Max A. Hoyt
- Epk
- Travers Jacobs
- Lighting programmer
- Elton Hartney James
- Digital imaging technician
- Adrian Jebef
- Grip
- Brook Johnson (San Francisco)
- Second assistant camera
- Katy Jones (Additional camera)
- Additional Photography / B camera
- Samar Kauss
- Key grip
- Geoffrey D. Knoller
- Still photographer
- Karen Kuehn
- Scorpio head technician
- Ben La Marca
- Key rigging grip
- Jeff Lomaglio
- 'A' Camera First Assistant
- Stephen MacDougall
- Camera operator
- J. Steven Matzinger (Additional photography)
- Assistant chief lighting technician
- Scott Medcalf
- Fixtures technician
- David Melhorn
- Digital imaging technician
- Trevor Murphy (Second unit)
- Crane operator
- David Jaxx Nagro
- Gaffer
- Drew Nelson (San Francisco)
- Best boy grip
- Jason Michael Noel (San Francisco)
- Technocrane
- Bryce Palmer
- Grip
- Jeremiah Phillips
- Fixtures foreman
- Sean Roberts
- Fixtures foreman
- Sean Roberts
- Camera operator
- Nolan Rudi (Additional)
- Rigging electric
- Val Schubert
- Director of photography
- Ian Seabrook (Second unit)
- Lighting technician
- Marcus Simpson
- Rigging electric
- Fredrick Sinayor
- Best boy rigging grip
- Alejandro Snodgrass
- Technocrane operator
- Devon Stinson
- Camera car driver
- Robert Streeper (Plate unit)
- Lighting technician
- Ollin Suarez
- "a" camera/steadicam operator
- David J. Thompson
- Video assist
- Scott Wetzel (2nd Unit)
- Rigging electrician
- Jaron White
Wardrobe department
- Costumer
- Aleah Ames
- Ager/dyer
- Toni Barbosa
- Specialty weaver
- Erik Bergrin
- Cutter/fitter
- Erica Ciaglia
- Key set costumer
- Darryl Garcia Jr.
- Set costumer
- Solange Astrid Guerrero
- Costume assistant
- Sean P. Hanley
- Ager/dyer
- Susan Kohl
- Cutter/fitter
- Nancy Molleur
- Costume coordinator
- Norina Morales
- Costume supervisor
- Angelique Paull
- Costume ager/dyer
- Steven Porch
- Ager/dyer
- John Ringhoff
- Costumer
- Claire Sandrin
- Re shoots
- Gwendolyn Stukely
- Head ager/dyer
- Jack Taggart
- Key ager/dyer
- Jesse Trevino
- Costumer
- Brenda Yanez
Editorial department
- Second assistant editor
- Patrick J. Barry
- Color assistant
- Aaron Bennett
- Finishing editor
- Paul Carlin
- Dailies manager
- Liza Diott (Post production)
- Dailies engineer
- Jason Dougherty
- Digital intermediate colorist
- Dave Hussey
- Digital intermediate accountant
- Megan Kaiser (Company 3)
- Head of editorial
- Thorsten Knatz (Mill Film)
- Digital intermediate producer
- Carl S.G. Moore
- Color assistant
- Nick Nassif
- Colorist
- Shane O'Connor (Dailies: additional photography)
- Location systems engineer
- Stephen Regnier (EC3 Dailies)
- Dailies producer
- Alexis Ross (EC3 Dailies)
- Finishing Editor / finishing editor
- Jason Saulog
- First assistant editor
- Leslie Webb
- Post-production coordinator
- Josh Woolf
Music department
- Arranger / conductor / orchestrator
- David Richard Campbell
- Score recordist
- Tom Hardisty
- Music supervisor
- Kathy Nelson
- Music clearance
- Julie Sessing
- Music editor
- Sebastian Zuleta
Other crew
- Office production assistant
- Mirabella Angel
- Animal trainer
- Raymond W. Beal
- Wildlife consultant
- Brandon Bourassa
- Wildlife consultant
- Gwyn Bourassa
- Unit publicist
- Gregg Brilliant
- Travel coordinator
- Maddi Bruton
- Production security assistant
- Matthew Parkhill
- 2nd assistant accountant
- Abigail Carbajal
- Production secretary
- Sean Cardinalli
- Production assistant
- Patrick Cassells
- Assistant
- Jeremy Chang
- Production coordinator
- Derek M. Chavez
- Stand-in
- Stan Divranos
- Set medic
- Eric Gallegos
- Accounting clerk
- Sarai Gonzales (Pre-production)
- Production executive
- Chris Hadlock (Amblin Partners)
- Production assistant
- Matthias Halligan
- Production secretary
- Jasmine Henderson
- Assistant to executive in charge of production
- Jared Hill
- 2nd assistant accountant
- Andre Lewis Jackson
- Location scout
- Jennifer Joyce
- Clearances
- Ashley Kravitz
- Key production assistant
- Alexander Lucero
- Development assistant
- Justin Luteran
- Location assistant
- Angelica Marciano
- Additional medic
- Scott D Martin
- Safety consultant
- Richard Momii
- Manager
- Sean Newberg (Physical Production - Amblin Partners)
- Travel coordinator
- Andrea G. Patterson
- Assistant to Mr. Merims
- Katrina Phillips
- Assistant payroll accountant
- Rachel Quinn
- Production resources
- Joshua Ravetch
- Production accountant
- Chris Romberg
- Key set medic
- Cherlyn Schaefer
- 2nd assistant accountant
- Christina Stoltenberg
- Base camp production assistant
- Erika Svensson (SF Unit)
- Computer/video playback
- Fred Tepper
- Key set production assistant
- Matt Thompson (SF Unit)
- Production assistant
- Anthony Seledonio Trujillo
- Assistant production office coordinator
- Hayley Trujillo
- Payroll clerk
- Christian Urbina
- Studio teacher
- Kristy Viera
- Set medic
- Matthew R. Williams
- Set production assistant
- Patrick Zapata (Additional photography)
(*) uncredited