Twin Peaks
(Twin Peaks)
Credits
Cast
- Dale Cooper
- Kyle MacLachlan
- Laura Palmer
- Sheryl Lee
- Lucy Moran
- Kimmy Robertson
- Dr. Lawrence Jacoby
- Russ Tamblyn
- Shelly Johnson
- Mädchen Amick
- Bobby Briggs
- Dana Ashbrook
- Leland Palmer
- Ray Wise
- Sarah Palmer
- Grace Zabriskie
- Big Ed Hurley
- Everett McGill
- (12 episodes, 2017
- Amy Shiels
Creator
- Creator
- David Lynch
Director
- Director
- David Lynch
Writing credits
- Writer
- Mark Frost
- Writer
- David Lynch
Producer
- Executive producer
- Mark Frost
- Line producer
- Christine Larson
- Executive producer
- David Lynch
- Associate producer
- Johanna Ray
- Executive producer
- Sabrina S. Sutherland
Music
- Music
- Angelo Badalamenti
Cinematography
- Cinematographer
- Peter Deming
Editor
- Editor
- Duwayne Dunham
- Editor
- David Lynch
Casting
- Casting director
- Krista Husar
- Casting director
- Johanna Ray
Production design
- Production designer
- Ruth De Jong
Art direction
- Art director
- Cara Brower
Set decoration
- Set decorator
- Florencia Martin
Costume design
- Costume designer
- Nancy Steiner
Makeup department
- Hair department head
- Clare M. Corsick
- Make up effects / make-up effects
- Carey Jones
- Makeup department head/prosthetic designer / department head make-up/prosthetics supervisor
- Debbie Zoller
- Key hair stylist
- Bryn E. Leetch
- Key makeup artist / prosthetic makeup artist
- Richard Redlefsen
- Additional hair stylist
- Sheryl Blum
- Additional hair stylist
- Akemi Hart (Wa)
- Additional make-up
- Eva Lohse (Wa)
- Additional makeup artist
- Jennifer Popochock (Wa)
- Hair stylist
- Sapphire
- Makeup artist
- Victor Del Castillo
- Makeup artist
- Tracey Henton
- Makeup artist
- Jamie Kelman
Production management
- Production supervisor
- Kate Kelly
- Production manager / unit production manager
- Christine Larson
- Assistant unit production manager
- Fon Chen (Wa / assistant unit production manager: WA)
- Production coordinator
- Matthew Rockel
Assistant director
- First assistant director
- Scott Cameron
- Second assistant director
- Ime Etuk
- Second second assistant director
- Lori Ashfield
- Dga trainee
- Cody Gallo
- Dga trainee
- Mindy McKoin Ma
- Script supervisor
- Cori Glazer
Art department
- Property Master / property master
- Mick Flowers
- Construction coordinator
- Karen Higgins
- Art department coordinator
- Carolyn King
- Set designer
- Barbara Mesney
- Assistant property master
- Drew Pinniger
- Assistant property master
- Laura Sherrier
- Graphic designer
- Karen Teneyck
- Propmaker
- Alan Alvarado
- Draper
- Jory Alvarado
- Propmaker
- Gary P. Barks (Wa)
- Welder
- Bret Barrett
- Art director assistant
- Jill Beecher
- Art department pa
- Keara Birmingham
- Prop assistant
- Hunter Brown
- Propmaker
- Paula Burnett
- Set dresser
- David L. Bush
- Paint supervisor
- Jason Byers
- Welder foreman
- Mark Caplan
- Paint gangboss
- Jennifer Carruthers
- Propmaker
- William S. Cash
- Art department pa
- Jake Cavallo
- Propmaker foreman
- Clete Cetrone
- Utility
- Alex C.D. Chalk (Wa)
- Greens
- William Rob Chalk (Wa)
- Propmaker
- Chris Chichotka
- Propmaker welder
- Dan Clerg (Wa)
- Propmaker
- Dan Colegrove
- Labor-plaster hod
- Roy G. Decauwer
- Set designer
- Nancy Deren
- Armorer
- Tony Didio Jr.
- Propmaker
- Robert Espinoza
- Propmaker foreman
- Alan Feffer (Wa)
- Set dresser
- Aaron Fink (Wa)
- Painter
- Lilly Frank (Wa)
- Labor gang boss
- Ernesto Garcia
- Painter
- Jimmy Garcia
- Draper
- Michael Garcia
- Propmaker foreman
- Neil Garland
- Set dresser
- Brenner Hugh Harris
- Propmaker
- John Harris
- Set dresser
- Christopher Hayes
- Set designer
- Scott Herbertson
- Propmaker
- Mats Holmberg
- Buyer
- Allison Isenberg
- Labor foreman
- John S. Karas
- Set dresser
- Erin O. Kay (Wa)
- Labor foreman
- Ted Kerr
- Propmaker
- Michael Kissick
- Set dresser
- Tania Kupczak (Wa)
- Leadman
- Thierry Labbe
- Propmaker
- John Lammon (Wa)
- Scenic painter
- Steven LaRose (Wa)
- Painter
- Ellen Lepinski (Wa)
- Assistant property master
- O.N. Lofgren (Wa)
- Set dresser
- Damian Lund (Wa)
- Paint gangboss
- Rafael López
- On-set dresser
- Mike Malone
- Propmaker foreman
- Brett Mangiarelli
- Set dresser
- Becky Martinez
- Propmaker
- Jose Miranda
- Painter
- Thomas Moffitt
- Paint foreman
- Dennis Murillo
- General foreman
- David Ott
- Propmaker foreman
- Chris Parkinson
- Paint gangboss
- Robert Perez
- Graphic designer
- Jason Perrine
- Painter
- Beth Peterson (Wa)
- Painter
- George Picero
- Painter
- Jeff Ringer (Wa)
- Props
- Josh Ritcher
- Propmaker
- Nathan Rivers (Wa)
- Standby-painter
- Aaron G. Rodriguez
- Labor
- Paul Ruiz
- Utility
- Matt Sage (Wa)
- Plaster foreman
- Ronald F. Savini Jr.
- Armorer
- Daniel K. Smith (Wa)
- Set dresser
- Sean Smith
- Set dresser
- Glenn Strauss
- Painter
- Richard Suarez
- Painter
- Michael Sweda
- Set dresser
- Gregg Szabo
- Construction buyer
- Brian Tipton
- Painter
- Kevin Valentine
- Set dresser
- Shane Valentine
- Labor
- Freddie Valenzuela
- Toolman
- Steven Valenzuela
- Prop assistant
- Claudia Vergara
- Painter
- Amy Wadworth
- Art department pa
- Evelyn Weston (Wa)
- Painter
- Bill Williams
- Paint foreman
- James D. Workman (Wa)
- Greens
- Nick Worsfold (Wa)
Sound department
- Sound mixer
- Douglas Axtell
- Sound supervisor and re-recording mixer / sound supervisor/re-recording mixer
- Ronald Eng
- Sound editor
- Luke Gibleon
- Re-recording mixer / supervising sound editor
- Dean Hurley
- Sound designer
- David Lynch
- Sound effects editor / supervising foley editor
- Willard Overstreet
- Boom operator
- Gunnar Ted Walter
- Sound utility
- Steve Blazewick
- First assistant sound editor
- Dana LeBlanc Frankley
- Sound utility
- Anna D. Wilborn
- Sound utility
- Kelsey Wood (Wa)
- Dialogue editor
- David A. Cohen
- Dialogue editor
- Kerry Dean Williams
- Assistant sound editor
- Cherie Tamai
- Sound
- Nicole Zwiren
Special effects
- Special effects coordinator / special effects
- Philip Bartko
- Special effects supervisor / special effects
- Gary D'Amico
- Special effects technician
- Jay Bartus
- Special effects technician
- Ryan Dodd
- Special effects technician
- Blair Foord
- Special effects technician
- Teizo May
- Special effects technician
- Chris Nelson
Visual effects
- Vfx / visual effects supervisor
- Pierre Buffin
- Vfx / visual liaison and editing compositor
- Noriko Miyakawa
- Vfx / visual effects producer
- India Osborne
- Vfx / visual effects producer
- Robert Schajer
- Vfx / visual effects producer
- Coline Six
- Vfx / visual effects supervisor
- Stephane Vogel
- Digital artist
- Olivier Cauwet (BUF / digital artist)
- Visual effects coordinator
- André Geoffroy (BUF / visual effects coordinator)
- Vfx
- David Lynch
- Visual effects producer
- Kristina Prilukova
Stunts
- Stunt coordinator
- Mark Norby
- Stunts
- Koby Azarly
- Stunts
- Helena Barrett
- Stunts
- Richard Bucher
- Stunts
- Craig Davis
- Stunt coordinator
- Brian Duffy
- Stunts / stunt double
- Courtney Farnsworth
- Stunts
- Tait Fletcher
- Stunts
- Kirsten Foe
- Stunt coordinator
- Tad Griffith
- Stunts
- Kiralee Hayashi
- Stunts
- Cassidy Hice
- Stunts
- Michael Hilow
- Stunts
- Casey O'Neill
- Stunts
- Ryan Sturz
- Stunts
- Trampas Thompson
- Stunts
- Cody Thornbury
- Stunts
- Kyle Weishaar
Camera
- B camera / steadicam operator / "b" camera/steadicam operator
- George Billinger III
- Gaffer
- Michael LaViolette
- B camera / steadicam operator
- Manuel Rojas (Wa / "b" camera/steadicam operator: WA)
- Still photographer
- Suzanne Tenner
- Key grip
- Paul Wilkowsky
- Dimmer board operator / set lighting technician
- Chris 'Chalky' Chalk
- Dolly grip
- Tim Collins
- Best boy rigging grip
- Kevin Enright Jr.
- Best boy grip
- Keegan Larson
- Rigging key grip
- Jayson Rury
- Best boy electric / assistant chief lighting technician
- Eric Sandlin
- Rigging gaffer
- Steve Zvorsky
- Set lighting technician / gaffer
- Wesley Alley (Second unit)
- A camera second assistant
- Eric Amundsen
- Set lighting technician
- Chris Andersen
- Grip
- Mike Astle (Wa)
- Set lighting technician
- Travis Becker (Wa)
- Second assistant camera
- Angela Bernardoni
- B camera second assistant
- Robin Bursey
- Rigging electrician
- Kevin Cadwallader
- Grip
- Adam Camacho
- Best boy grip
- Bruce Carothers
- Grip
- William Clouter
- Set lighting technician
- Dessie Coale
- B camera first assistant
- Steven Cueva
- Loader
- Brendan Devanie
- Rigging electrician
- David Diamond
- First assistant camera - "a" camera
- David Eubank
- Set lighting technician
- Joey Feffer (Wa)
- B camera first assistant
- Lisa K. Ferguson
- Grip
- David Gamble
- Grip
- Chris Goe
- Best boy grip
- Joe Guzman
- B camera first assistant
- Steve Itano (Wa)
- Grip
- Niall James (Wa)
- Digital utility tech
- Nick Kelling (Wa)
- B camera first assistant
- Tommy Klines
- Rigging gaffer
- Steven D. Kucharski
- Best boy rigging grip
- Jon LaFollette (Wa)
- Video assist
- R. Scott Lawrence
- Grip
- Bruce Letterman
- Grip
- Anthony Lockerman
- Rigging electrician
- Vince Manocchia
- Rigging electrician
- Norbert F. Quiban
- Set lighting technician
- Lee Ramsey
- Lighting technician
- Arthur Reynolds
- Set lighting technician
- David Ray Robinson (Wa)
- D.i.t.
- Maninder K. Saini
- Grip
- Shaun Sangkarat
- Digital utility tech
- Robyn Scaringi (Wa)
- Best boy electician
- Jeremiah Skender (Wa)
- Rigging key grip
- Gregory D. Smith (Wa)
- Grip
- Don Stier (Wa)
- Set lighting technician
- Ken Sylvester
- Loader
- Alisa Tyrrill (Wa)
- Grip
- Doug Wall
- C camera first assistant
- Bob Webeck (Wa)
- Lighting technician
- Greg Etherridge
- "c" camera operator
- Scott Andrew Ressler
Wardrobe department
- Costume supervisor
- Sue Bub
- Key costumer
- Jennifer Starzyk
- Costume supervisor
- Leslie Sungail
- Costume pa
- Valeria Barrera
- Costume pa
- Kristen Bonnalie (Wa)
- Set costumer
- Anita Louise Brown
- Key costumer
- Tasha Goldthwait
- Buyer
- Adrienne Greshock
- Set costumer
- Lori Harris
- Key costumer
- Mila Hermanovski
- Set costumer / set costumer
- Kimberlee Iblings (Wa)
- Costumer
- Frances Kenny (Wa)
- Seamstress
- LeDawn King (Wa)
- Costume pa
- Jenelle Kinney
- Costume pa
- Meredith Murphy
- Additional costumer
- Hilary Parkin
- Costumer
- Gerard Parr (Wa)
- Costumer
- Linda Scott (Wa)
- Seamstress
- Victoria Simons (Wa)
- Costume assistant
- Aidan Vitti
- Costumer
- Laura Wong
Editorial department
- Additional editor
- Brian Berdan
- Assistant editor
- Michelle Gold
- Assistant editor
- Mathias Hilger
- Digital intermediate colorist
- George Koran
- Additional editor
- Justin Krohn
- Assistant editor
- Victoria C. Lang
- Assistant editor
- Noriko Miyakawa
- Assistant editor
- Wendy Nomiyama
- Assistant editor
- Ken Ramos
- Additional editor
- Jonathan P. Shaw
- Additional editor
- Jason Tucker
- Editorial PA
- Angie Browne
- Post-production assistant
- Shilah Stanford
- Digital intermediate conform artist
- Bob Fredrickson
- Additional editor
- David Lynch
- Digital intermediate producer
- Angelique Perez
Music department
- Conductor / orchestrator
- Angelo Badalamenti
Other crew
- Production coordinator
- Alison Kelly (Wa / production coordinator: WA)
- Accountant / production accountant
- Beverly Rose
- Assistant to d. lynch / assistant
- Michael T. Barile (David Lynch)
- Production secretary
- Daniel Fisch
- Production secretary
- Kylie Walchuk (Wa / production secretary: WA)
- Craft service foreman
- Curt L. Ayers
- Additional craft service
- Curtis Ayers
- Studio teacher
- Josephine Batorski
- Medic
- Scot Beahan (Wa)
- Medic
- Tyler Beahan (Wa)
- Medic
- Kimberly Becerra (Wa)
- Medic
- Nathan Bell
- Studio teacher
- Linda Bloom-Hedine (Wa)
- Stand-in
- Mark Buccola
- Crafts service
- John Burns
- Supervising medic
- Chris Carrington
- Medic
- Adam Chamberlin (Wa)
- Stand-in
- Leah Chapple
- Additional production assistant
- Micaela Colman (Wa)
- First assistant accountant
- Stephanie Cornick (Payroll)
- Production assistant
- Zachary Robert Craft
- Second assistant accountant
- Samantha Dabkey
- Additional production assistant
- Paul Dahlke (Wa)
- Production assistant
- Antonio Decossio (Wa)
- Assistant chef
- Andrew Demarest
- Medic
- Christopher Dideon (Wa)
- Production assistant
- Dana Farley
- Script supervisor
- Cori Glazer
- Assistant chef
- Edgar Gomez
- Production assistant
- David R.D. Goodman (Wa)
- Medic coordinator
- Ed Gorre (Wa)
- Production assistant
- Brendan James Griffin (Wa)
- Craft service assistant
- Brian Gurnett (Wa)
- Medic
- Kris Hampton (Wa)
- Key set medic
- Dan Harder
- Medic
- Fred Jaróss (Wa)
- Medic
- Erik Keyes (Wa)
- Stand-in
- Lisa Mason Lee
- Assistant chef
- James Lilley
- Medic
- Evan Liss
- Production assistant
- Damian Lund
- Production assistant
- Riley Lynch
- Payroll accountant
- Jean-Marc Madelon
- Production assistant
- Chrissy Maroon
- Medic
- Matthew McSharry (Wa)
- First assistant accountant
- Dana M. Michaelsen
- Office production assistant
- Melanie Mullen
- Medic
- Ryan Murphy (Wa)
- Stand-in
- Tyler James Neuhengen
- Assistant chef
- Alfonso Pano
- Craft service
- Ustina Panther-Renaud (Wa)
- Assistant chef
- Marcos E. Ramirez Ponce
- Additional production assistant
- John Pullano
- Stand-in
- Sean Quezada
- Medic
- Desiree Ramirez (Wa)
- Production coordinator
- Matthew Rockel
- Medic
- Scott Ruijters (Wa)
- Accounting clerk
- Alex Schulz (Wa)
- Production assistant / key set production assistant
- John Sclimenti
- First assistant accountant
- Lenore Sena
- Production assistant
- Magdalene Serpa
- Stand-in
- Ashley Siloac
- Chef
- Maurice Sok
- Accounting clerk
- Lorene Sponsel
- Medic
- Lori Starke (Wa)
- Additional production assistant
- Haley Watson (Wa)
- Stand-in
- Angelique Kenney
- Production assistant
- Justin Kohlas
(*) uncredited