Batman Begins
(Batman Begins)
Credits
Cast
- Bruce Wayne / Batman
- Christian Bale
- Alfred
- Michael Caine
- Ducard
- Liam Neeson
- Rachel Dawes
- Katie Holmes
- Jim Gordon
- Gary Oldman
- Dr. Jonathan Crane
- Cillian Murphy
- Carmine Falcone
- Tom Wilkinson
- Earle
- Rutger Hauer
- Ra's Al Ghul
- Ken Watanabe
- Flass
- Mark Boone Junior
- Thomas Wayne
- Linus Roache
- Lucius Fox
- Morgan Freeman
- Finch
- Larry Holden
- Judge Faden
- Gerard Murphy
- Loeb
- Colin McFarlane
- Martha Wayne
- Sara Stewart
- Bruce Wayne - age 8
- Gus Lewis
- Joe Chill
- Richard Brake
- Homeless Man
- Rade Sherbedgia (Rade Serbedzija)
- Rachel Dawes - age 8
- Emma Lockhart
- Jessica
- Christine Adams
- Blonde Female Reporter / Assassin
- Catherine Porter
- Fredericks
- John Nolan
- Courthouse Reporter #1
- Karen Shenaz David
- Courthouse Reporter #2
- Jonathan D. Ellis
- Faden's Limo Driver
- Tamer Hassan
- Uniformed Policeman #1
- Ronan Leahy
- Old Asian Prisoner
- Vincent Wong
- Bhutanese Prison Guard #1
- Tom Wu
- Bhutanese Prison Guard #2
- Mark Chiu
- Enormous Prisoner
- Turbo Kong
- Chinese Police Officer
- Stuart Ong (Sai-Kit Yung)
- Chinese Police Officer
- Chike Chan
- Himalayan Child
- Tenzin Clive Ball
- Old Himalayan Man
- Tenzin Gyurme
- Stocky Chinese Man
- Jamie Cho (Jamie Cho)
- Jumpy Thug
- David Murray
- Dock Thug #2
- John Kazek
- Dock Thug #3
- Darragh Kelly
- Dock Cop #1
- Patrick Nolan
- Dock Cop #2
- Joseph Rye
- Dock Cop #3
- Kwaku Ankomah
- Police Prison Official
- Jo Martin
- Wayne Enterprises Executive
- Charles Edwards
- Female Restaurant Guest
- Lucy Russell
- Male Restaurant Guest
- Tim Deenihan (Timothy Deenihan)
- Maitre D
- David Bedella
- Restaurant Blonde #1
- Flavia Masetto
- Restaurant Blonde #2
- Emily Steven-Daly
- Gotham Dock Employee
- Martin McDougall
- Arkham Thug #1
- Noah Lee Margetts
- Arkham Thug #2
- Joe Hanley
- Arkham Thug #3
- Karl Sheils
- Arkham Uniformed Policeman
- Roger Griffiths
- Arkham Lunatic
- Stephen Walters
- Arkham Chase Cop
- Richard Laing
- Gotham Car Cop #3
- Matt Miller
- Captain Simonson
- Risteard Cooper
- Older Gotham Water Board Technician
- Shane Rimmer
- Younger Gotham Water Board Technician
- Jeremy Theobald
- Gotham Society Dame
- Alexandra Bastedo
- Farmer
- Soo Hee Ding
- Monorail Driver
- Con Horgan (Conn Horgan)
- Transit Cop
- Phill Curr
- Little Boy
- Jack Gleeson
- Narrows Bridge Cop
- John Judd
- Mrs. Dawes
- Sarah Wateridge
- Basement Club Manager
- Charlie Kranz
- Bad Swat Cop #1
- Terry McMahon
- Liquor Store Owner
- Cedric Young
- Victor Zsaz
- Tim Booth
- Valet
- Tom Nolan
- Pedestrian
- Leon Delroy Williams
- Hazmat Technician
- Roger Yuan
- Narrows Teenager #1
- Joe Sargent
- Narrows Resident
- Mel Taylor
- Barbara Gordon
- Ilyssa Fradin
- Uniformed Policeman #2
- Andrew Pleavin
- Driving Cop
- Jeff Christian
- Arkham Lunatic Cell Mate
- John Burke
- Arkham Asylum Nurse
- Earlene Bentley
- Arkham Asylum Orderly
- Alex Moggridge
- Asian Man - Ra's Al Ghul Decoy
- Jay Buozzi
- African Boy in Rags
- Jordan Shaw
- Falafel Stand Vendor
- Omar Mustafa
- Opera Performer #1 Faust- Bass
- Patrick Pond
- Opera Performer #2 Margaret - Soprano
- Poppy Tierney
- Opera Performer #3 Mefistofele - Tenor
- Rory Campbell
- Caterer
- Fabio Cardascia
- League of Shadows Warriors
- Spencer Wilding
- League of Shadows Warriors
- Rhino (Mark Smith)
- League of Shadows Warriors
- Khan Bonfils
- League of Shadows Warriors
- Dave Legeno
- League of Shadows Warriors
- Ruben Halse
- League of Shadows Warriors
- Rodney Ryan
- Narrows Cop
- Dominic Burgess
- Additional Restaurant Guest #1
- Nadia Cameron-Blakey
- Male Restaurant Guest #2
- Mark Straker
- Crane Thug #1
- TJ Ramini (T.J. Ramini)
- Crane Thug #2
- Kieran Hurley
- Narrows Teenager #2
- Emmanuel Idowu
- Bridge Cop
- Jeff Tanner
- League of Shadows Warriors
- Dean Alexandrou (*)
- League of Shadows Warriors
- Joey Ansah (*)
- Juror
- Anoushka Arden (*)
- Countess at the Opera
- Alex Argenti (*)
- Passenger
- Lasco Atkins (*)
- Ghotam Car Cop
- Rick Avery (*)
- Party Animal
- Morne Botes (*)
- Police
- John Jason Bucknall (*)
- Extra
- Kimber Closson (*)
- Prisoner
- Martin Colton (*)
- Thug
- Thomas Craven (*)
- Gotham Police Officer
- Ray Donn (*)
- Fighting Shadow Warrior
- James Embree (*)
- League of Shadows Warriors
- Jon Foo (*)
- Police Officer
- Jennifer A. Goodman (*)
- Swat Team Member
- Daniel Grzeskowiak (*)
- Shadow Warrior
- Tommy Gunn (*)
- Victor Zsasz Attorney
- Philip Harvey (*)
- Gotham Police Officer
- Adam Hawkes (*)
- League of Shadows Warriors
- Scott Hinds (*)
- Narrows Person
- Gil Kolirin (*)
- Arkum Inmate
- Ryan Kross (*)
- Falcone Bodyguard
- Jeff Lipman (*)
- League of Shadows Warrior
- Sonny Louis (*)
- League of Shadows Warriors
- Emil Martirossian (*)
- Opera Hag
- Jane Osborn (*)
- Curious Bank Hostage
- Allen Panakal (*)
- S.W.A.T. Team Member
- John Perkins (*)
- Swat Team Member
- Ernest Pierce (*)
- Narrows Rioter
- Dan Poole (*)
- Court Reporter
- Abdul Popoola (*)
- Gotham Swat
- Marc Radzi (*)
- Arkham Cop
- Mike Savva (*)
- Driver
- Michael Stailey (*)
- Gotham Police Officer
- Jimmy Star (*)
- League of Shadow Warriors
- Mark Strange (*)
- Gotham City Police Officer
- Dee Tails (*)
- Shadow Warrior
- Chuen Tsou (*)
- Opera Hag
- Russell Wilcox (*)
Director
- Director
- Christopher Nolan
Writing credits
- Characters
- Bob Kane
- Story
- David S. Goyer
- Screenplay
- Christopher Nolan
- Screenplay
- David S. Goyer
Producer
- Producer
- Larry Franco (Larry J. Franco)
- Executive producer
- Benjamin Melniker
- Producer
- Lorne Orleans (IMAX version)
- Producer
- Charles Roven
- Producer
- Emma Thomas
- Associate producer
- Cheryl A. Tkach
- Executive producer
- Michael E. Uslan (Michael E. Uslan)
Music
- Music
- James Newton Howard
- Music
- Hans Zimmer
Cinematography
- Director of photography
- Wally Pfister
Editor
- Editor
- Lee Smith
Casting
- Casting director
- John Papsidera
- Casting director
- Lucinda Syson
Production design
- Production designer
- Nathan Crowley
Art direction
- Art director
- Peter Francis
- Art director
- Paul Kirby
- Supervising art director
- Simon Lamont
- Art director
- Dominic Masters
- Senior art director
- Alan Tomkins
- Art director
- Susan Whitaker (Su Whitaker)
- Art director
- Eggert Ketilsson (*)
- Art director
- David Lee (*)
- Art director
- Shane Valentino (*)
Set decoration
- Set decorator
- Andrew Eric Hodgson (Andrew Eric Hodgson)
- Set decorator
- Paki Smith
- Set decorator
- Simon Wakefield
Costume design
- Costume designer
- Lindy Hemming
Makeup department
- Hairdresser
- Deena Adair Williams (Mr. Freeman) (Deena Adair)
- Hair stylist
- Jane Body
- Dental FX design and manufacture
- Nathaniel De'Lineadeus
- Prosthetic effects
- Nick Dudman
- Contact lens optician
- Richard Glass
- Assistant foam runner
- Claire Green
- Makeup artist
- Nancy Worthen-Hancock (Mr. Freeman) (Nancy Hancock)
- Hair and make up assistant
- Tracey Lee
- Makeup artist
- Laura McIntosh
- Hair trainee
- Tamara Mills
- Hair designer
- Peter Robb-King
- Makeup designer
- Peter Robb-King
- Makeup artist
- Sue Robb-King
- Contact lens technician
- Jemma Scott-Knox-Gore
- Makeup artist
- Jenny Sharpe (Ms. Holmes)
- Hair stylist
- Zoe Tahir
- Additional makeup artist
- Vicki Vacca
- Chief hair stylist
- Tracey Wells
- Additional makeup artist
- Chelo (*)
- Makeup trainee
- Sarah Downes (*)
- Special effects teeth
- Chris Lyons (*)
Production management
- Co-production manager
- Sam Breckman
- Production supervisor
- Jennifer Campbell
- Unit manager
- Piers Dunn
- Unit production manager
- Nigel Gostelow
- Unit manager
- Steve Harvey
- Unit production manager
- Finnur Jóhannsson (Finnur Jóhannsson)
- Unit production manager
- Michael J. Malone
- Production manager
- Mark Mostyn (Iceland)
- Production manager
- Michael Murray (Cardington)
- Supervisor
- Vail Romeyn
- Post-production supervisor
- Jessie Thiele
- Production manager
- Suzie F. Wiesmann
- Post-production executive
- Bill Daly (*)
Assistant director
- First assistant director
- Phil Booth (Motion control & model unit)
- Additional third assistant director
- Chris Burgess (Dailies)
- Additional third assistant director
- Rob Burgess
- First assistant director
- Rob Burgess (Miniature motion control unit)
- Additional assistant director
- Simon Downes
- Key second assistant director
- Hilbert Hakim (Chicago)
- Additional third assistant director
- Alex Kaye-Besley
- Co-second assistant director
- Martin Krauka
- Third assistant director
- Ben Lanning
- First assistant director
- Cliff Lanning
- Additional second assistant director
- Eric Lasko (Chicago) (Eric Richard Lasko)
- Additional second assistant director
- Leslie Mikol (Chicago)
- Key second assistant director
- Matthew Sharp
- Additional third assistant director
- Lee Tailor
- Second second assistant director
- Michael Winter (Chicago)
Art department
- Assistant buyer/product placement
- Sara Aghdami
- Stand-by plasterer
- Adam Aitken
- Models
- Alex Aitken
- Hod plasterer
- Douglas Allam
- Storyboard artist
- Martin Asbury
- Specialist researcher
- Celia Barnett
- Construction nurse
- Rosie Bedford-Stradling
- Assistant set decorator
- Ute Bergk
- Head sculptor
- John Blakeley
- Leadman
- Troy Borisy (Chicago)
- Senior draughtsman
- Guy Bradley
- Draughtsman
- Toby Britton
- Supervising carpenter
- Alan Brooks
- Model unit standby plasterer
- Mark Buck
- Assistant art director
- Alastair Bullock
- Draughtsman
- Claudio Campana
- Supervising carpenter
- Darryl Carter
- Poster art
- Jiye Choi
- Plasterer
- Dean Coldham
- Storyboard artist
- James Cornish
- Storyboard artist
- Jim Cornish
- Construction estimator
- Noreen Coyne
- Construction supervisor
- Wayne Day (Cardington)
- Art department assistant
- Amanda Leggatt (Amanda Leggatt)
- Assistant art director
- Peter Dorme
- Carpenter
- Martin Duffy
- Supervising carpenter
- Robert Eames (Bob Eames)
- Stand-by painter
- Peter Edge
- Construction nurse
- Judith Edwards (Cardington)
- Style guide artist
- Tommy Lee Edwards
- Hod modeller
- Sander Ellers
- Dressing props
- Colin Ellis
- Painter
- Michael Finlay
- Stand-by props
- Matthew Foster
- Dressing propman
- Mark Fruin
- Construction manager
- Leigh Gilbert
- Art department
- Daniel Gomme (Daniel Gommé)
- Painter
- Larry Gooch
- Property master
- Brad Good (Chicago)
- Junior draughtsman
- Oliver Goodier
- Production buyer
- Barry Greaves
- Prop modeller
- Craig Guinan
- Computer & video techician
- Jonathan Hall
- Chief stand-by props
- Bernard Hearn (Bernie Hearn)
- Carpenter
- Robert Jackson
- Weapons prop technician
- Thomas Jones
- Stand-by art director
- Stuart Kearns
- Sculptor
- Jody King
- Assistant property master
- Martin Kingsley
- Supervising art director
- Steven Lawrence (Cardington)
- Draughtsman
- Charles Leatherland
- Props
- Peter Lee
- Construction
- Michael Lubomski (Chicago)
- Art director
- Patrick Lumb (Chicago)
- Graphic artist
- Mary Ann Mackenzie (Mary Mackenzie)
- Construction production assistant
- Gaynor Maher (Cardington)
- Stand-by carpenter
- Paul Marah
- Assistant art director
- Stephen Morahan
- Model maker
- Eddie Murphy
- Carpenter
- Alan Neighbour
- Construction nurse
- Ruth Nicol
- Concept artist
- Cyrille Nomberg
- Assistant set decorator
- Julie Ochipinti
- Construction coordinator
- Troy Osman (Chicago)
- Carpenter
- Wolfgang Osterholzer
- Scenic artist
- Dave Packard (David Packard)
- Carpenter
- Robert Park
- Art department coordinator
- Sarah Robinson
- Art department assistant
- Annushka Russell
- Drapes master
- Chris Seddon
- Painter
- Jamie Shelley
- Draughtsman
- Alex Smith
- Hod carpenter
- Mike Smith
- Hod scenic painter
- Mike Sotheran
- Supervising carpenter
- Gary Stopps
- Stand-by painter
- Larry Szymanowski
- Propmaker
- Sophie Tarver
- Property master
- Ty Teiger
- Dressing propman
- Bradley Torbett
- Draughtsman
- Remo Tozzi
- Construction buyer
- Roger Tyrell
- Assistant art director
- Sloane U'Ren
- Concept artist
- Dan Walker
- Decor and lettering artist
- Julian Walker
- Stand-by rigger
- Wolfgang Walther
- Props
- Peter Watson
- Modeller
- Clint Whelan
- Greensman
- Ian Whiteford
- Assistant construction manager
- Peter Williams
- Assistant scenic artist
- Greg Winter
- Painter
- Bradley Woodbridge
- Props
- Matt Wyles
- Carpenter
- Daniel Rogers Xxii
- Concept illustrator
- Ravi Bansal (*)
- Props
- Alex Boswell (*)
- Junior draughtsperson
- Anna Bregman (*)
- Chargehand dressing props
- Roy Chapman (*)
- Junior draughtsman
- Jordan Crockett (*)
- Foam technician
- Adriaan Engelbrecht (*)
- Set dresser
- Thomas J. Glynn (*) (Chicago)
- Set dresser
- Greg Goad (*) (Chicago)
- Sculptor
- Bruce Gordon (*) (Bat car)
- Construction coordinator
- Sarah Griggs (*)
- Draughtsman
- Kate Grimble (*)
- Painter
- Andrew Guyett (*)
- Props
- Derek Ixer (*)
- Props
- Alex King (*)
- Dressing props
- Rene Knol (*)
- Art department assistant
- Ashley Lamont (*)
- Props
- Dougie Lankston (*)
- Art department assistant
- Lucy Lontay (*)
- Senior model maker
- Glenn Marsh (*)
- Model maker
- Naaman Marshall (*)
- Concept artist
- Simon McGuire (*)
- Chargehand props
- Dave Midson (*)
- Chargehand painter
- Joe Monks (*)
- Dressing props
- Daniel Newton (*) (Iceland)
- Set dressing gang boss
- Michael V. Nichols (*) (Chicago)
- Props
- John Noble (*)
- Concept illustrator
- Dermot Power (*)
- Carpenter
- Ryan Roberts (*)
- Modelmaker
- Alex Rutherford (*)
- Art department assistant
- Matthew Savage (*)
- Painter
- Laura Skinner (*)
- Art finisher
- Robert Stannage (*)
- Chargehand painter
- Adrian Start (*)
- Stand-by construction
- Glenn Stevens (*)
- Dressing props
- Keith Stevenson (*)
- Dressing props
- Nic Stubbings (*)
- Carpenter
- Daniel Thompson (*)
- Dressing props
- Jason Torbett (*)
- Dressing props
- Louis Turner (*)
- Art department assistant
- Missy Weimer (*) (Chicago)
- Props
- Brian West (*)
- Concept artist
- Andrew Williamson (*)
- Set designer
- Lotta Wolgers (*)
- Assistant property master
- Rob Yale (*) (Chicago)
Sound department
- Sound effects editor
- Justine Angus
- Foley artist
- Nicolas Becker
- Adr recordist
- Alexander Beddow
- Adr recordist
- James Bennett
- Sound effects editor
- Rodney Berling
- Sound effects designer
- Jimmy Boyle (James Boyle)
- Foley artist
- Peter Burgis
- Sound mixer
- Ed Colyer
- Foley artist
- Andie Derrick
- Sound assistant
- Nathan Duncan
- Supervising sound editor
- David G. Evans (David Evans)
- Dialogue editor
- Iain Eyre
- Sound runner
- Jm Finch
- Sound studio technician
- Phillip Mark Freudenfeld
- Assistant foley editor
- Glen Gathard
- Adr mixer
- Peter Gleaves
- Sound effects editor
- Rodney Glen (Rodney Glenn)
- Adr editor
- Howard Halsall
- Supervising sound editor
- Stefan Henrix
- Re-recording mixer
- Lora Hirschberg
- Sound editor
- Nigel Holland
- Sound effects editor
- Robert Ireland
- Sound recordist
- Christian Joyce (Action unit)
- Sound effects designer
- Andy Kennedy
- Cable person
- Steve La Fayette (Chicago)
- Sound recordist
- Peter Lindsay
- Sound effects editor
- Jethro Loughran (Jed Loughran)
- Adr mixer
- Michael Miller
- Boom operator
- Kate Morath (Action unit)
- Assistant sound editor
- Gemma Stansfield (Gemma Nicholson)
- Sound consultant
- Julian Pinn (Dolby)
- First assistant sound editor
- Barney Pratt
- Conform editor
- Simon Price
- Re-recording mixer
- Gary A. Rizzo (Gary Rizzo)
- Adr mixer
- Jamie Roden
- Sound mix technician
- Jamie Roden
- Adr recordist
- Gavin Rose
- Sound maintenance
- Malcolm Rose
- Boom operator
- Fred Runner (Chicago)
- Sound re-recording mixer
- Carlos Solis (Foreign language versions)
- Foley editor
- Derek Trigg
- Sound effects editor
- Jack Whittaker
- Assistant sound editor
- Niv Adiri (*)
- Audio conform
- Michael Brigman (*)
- Adr mixer
- Sandy Buchanan (*)
- Foley artist
- Ricky Butt (*)
- Sound mix technician
- Andrew Caller (*)
- Sound mixing technician
- James Doyle (*)
- Assistant sound editor
- Sze-Wun Li (*)
- Mastering engineer
- Bruce Maddocks (*)
Special effects
- Junior draughtsman
- Hideki Arichi (Miniatures)
- Special effects engineer
- Scott Armstrong
- Special effects technician
- Jonathan Barrass
- Special effects technician
- Steve Benelisha
- Mold maker
- Barry Best
- Batsuit moldshop supervisor
- Brian Best
- Special effects technician
- Jonathan Bickerdike
- Special effects crew
- Nick Bonathan
- Costume effects sewing
- Emma Toft (Batsuit) (Emma Toft)
- Trainee mold maker & fabricator
- Rob Bye (Batsuit)
- Model maker
- Chris Byrne (Miniatures)
- Special effects supervisor
- Duncan Capp (Model unit)
- Special effects senior technician
- Paul Clancy
- Special effects assistant
- John Cluff
- Special effects coordinator
- Chris Corbould
- Wire effects supervisor
- Stephen Crawley (Steve Crawley)
- Special effects
- Lawrence Decker
- Local special effects
- Arnar Einarsson
- Special effects senior technician
- Dave Eltham
- Special effects
- Ryan Evans
- Special effects senior technician
- Nick Finlayson
- Special effects technician
- Michael Fox
- Assistant tecnician
- Ben Gillingham-Sutton (RC car) (Ben Gillingham-Sutton)
- Junior model maker
- Ben Gillingham-Sutton (Miniatures) (Ben Gillingham-Sutton)
- Foam runner
- Claire Green
- Senior special effects technician
- Darrell Guyon
- Special effects senior technician
- Mark Haddenham
- Model maker
- Alexis Haggar (Miniatures)
- Art director
- James Hambidge (Models)
- Senior modeller
- Laurence Harvey
- Special effects workshop supervisor
- Kevin Herd
- Special effects technician
- Dan Homewood
- Special effects technician
- Chris 'Flimsy' Howes
- Special effects supervisor
- Peter Hutchinson (Model unit)
- Special effects senior technician
- Stephen Hutchinson (Model unit)
- Props
- Oliver Jarlett
- Special effects assistant technician
- Matthew Johnson
- Animatronic designer
- Tim Jordan
- Special effects technician
- Dave Keen
- Mould maker
- James Kernot (Batsuit)
- Special effects supervisor
- Eggert Ketilsson (Iceland)
- Special effects workshop supervisor
- Paul Knowles
- Special effects foreman
- Rob Krenmuller (Chicago)
- Special effects modeller
- Stuart Leach
- Senior model maker
- Matt Lewis
- Special effects senior technician
- Ian Lowe
- Senior effects technician
- Jim Machin
- Batsuit technician
- Kristyan Mallett
- Model maker
- Kerry-Ellen Maxwell
- Special effects trainee
- Huw Millar
- Senior technician
- Tom Murtagh
- Senior technician
- Roger Nichols
- Model maker
- Peter Norcliffe (Miniatures)
- Moldmaker and fabricator
- Peter Norcliffe (Batsuit)
- Special effects floor supervisor
- Peter Notley
- Special effects crew
- Charlie Olsen (Model unit)
- Special effects coordinator
- Don Parsons (Chicago)
- Special effects workshop supervisor
- Roy Quinn
- Snow effects technician
- Del Reid (Del Reid)
- Model maker
- Steve Salmon (Miniatures)
- Mold maker
- Robin Schoonraad
- Special effects crew
- Philip Sharpe
- Special effects technician
- Andy Simm
- Special effects assistant
- Tony Smart
- Special effects workshop supervisor
- Andrew Smith
- Foam latex supervisor
- Henrik Svensson
- Model maker
- Peter Tindall (Miniatures)
- Trainee mold maker & fabricator
- Peter Tindall (Batsuit)
- Senior special effects technician
- John Van Der Pool
- Miniature effects
- Mark Vanstone
- Special effects technician
- Steven Warner
- Special effects technician
- Conway Wickliffe
- Special effects crew
- Mike Wild
- Special effects wireman
- David Williams
- Special effects modeller
- Carl Wilson
- Special effects trainee
- Michael Badley (*)
- Special effects technician
- Kristyan Mallett (*)
- Miniatures trainee
- Dan Martin (*)
- Senior model maker
- Paul Scotson (*)
- Special effects crew
- Bryan Stanislas (*)
- Miniature effects
- George Waite (*)
- Model maker
- Karl Wardle (*)
Visual effects
- Visual effects producer
- Aurelia Abate (BUF)
- Digital matte painter
- Diccon Alexander (Double negative)
- Visual effects film editorial
- Paul Alexiou (MPC)
- Digital I/O
- Craig Allison
- Digital artist
- Florent Andorra
- Visual effects coordinator
- Steve Andrzejewski (Chicago) (Stephen Andrzejewski)
- Render wrangler
- Chris Armsden (Double negative)
- Digital artist
- Stewart Ash
- Digital artist
- François-Xavier Aubague (BUF)
- Data wrangler
- Andrew Baggarley (MPC)
- Visual effects supervisor
- Tim Baier (Rising Sun Pictures)
- Lead compositor
- Aaron Barclay (Jim Henson's Creature Workshop)
- Roto/prep artist
- Judy Barr
- Matchmover
- David Basalla
- Film recording
- Tim Baxter
- CG Sequence Supervisor
- Pete Bebb (Double negative)
- Miniature unit supervisor
- Steve Begg (Steven Begg)
- Senior modeller
- Alistair Bell
- Digital film recordist
- Kieran Belshaw
- Digital artist
- Nicolas Bernard (BUF)
- Research & development lead
- Dan Bethell (MPC)
- Model unit coordinator
- Cheryl Bickerton (Cutting Edge)
- Visual effects production assistant
- Senica Billingsley
- Rotoscope artist
- Paul Birkett (MPC)
- Lighting technical director
- Nic Birmingham (MPC)
- Model workshop supervisor
- Nigel Blake (Cutting Edge)
- Digital artist
- Vincent Blanqué (BUF)
- Senior digital artist
- Robert Bloom (DMR, IMAX)
- Focus puller
- Ashley Bond (Model unit)
- On-set visual effects producer
- Nicolas Bonnell (BUF)
- Creative director
- Andrew Booth (Computer and video)
- First assistant camera
- Andy Borham
- Video assist operator
- Kevin Boyd (Visual effects unit, Chicago)
- Matchmove artist
- Dameon Boyle
- Visual effects photographer
- Karen Brakenridge
- Senior digital compositor
- Richard Briscoe
- Digital compositor
- Andre Brizard (MPC)
- Shoot matchmover
- Jon Brown (Jon R. Brown)
- Assistant DMR editor
- Wendell Bruno (IMAX version)
- Digital artist
- Danny Brunton (The Senate VFX)
- Artistic supervisor
- Pierre Buffin (BUF)
- Rendering technical director
- Andrew Bunday (MPC)
- Visual effects editor
- Derek Burgess
- Lead digital compositor
- Chris Burn (Double negative)
- Visual effects supervisor
- Huseyin Caner
- Model workshop supervisor
- Duncan Capp (Cutting Edge)
- Visual effects assistant editor
- Alison Carter
- Technical support
- Aaron Caskey (Double negative)
- Computer and video technician
- Martin Caulton
- Digital artist
- Olivier Cauwet (BUF)
- Visual effects supervisor
- Stephane Ceretti (BUF)
- Cg supervisor
- Nicolas Chevallier (BUF)
- Visual effects
- Rohan Claassen
- Research and development
- Jeff Clifford (Double negative)
- CG artist
- Emily Cobb (Double negative)
- Digital compositor
- Debra Coleman
- Digital compositor
- Peter Connelly
- Lead ligthing technical director
- Bertrand Cordier (Double negative)
- Visual effects producer
- Michelle Corney (MPC)
- CG artist
- Will Correia (Double negative)
- Roto/prep artist
- Alfonso Cottier
- Visual effects producer
- Hal Couzens (Double negative)
- 3D supervisor
- Dayne Cowan (Double negative)
- Senior digital compositor
- Ciaran Crowley
- Senior compositor
- Sean Danischevsky (Double negative)
- Digital artist
- Robin Deledicque (BUF)
- Digital compositor
- Theo Diamantis (MPC)
- Visual effects editor
- Richard Diver (Double negative)
- Visual effects coordinator
- Harriet Donington
- Visual effects producer
- Nick Drew (Jim Henson's Creature Shop)
- Data operative
- Paul Driver
- Additional crane grip
- Warwick Drucker (Visual effects unit)
- Visual effects production supervisor
- Stefan Drury
- Digital scanning and recording
- Laura Dubsky (Cinesite)
- Digital compositor
- Katherine Durant
- Visual checking
- Jonathan East (Cinesite)
- Digital compositor
- Julia Egerton
- Digital artist
- Laurens Ehrmann (BUF)
- Digital compositor
- Yasmine El-Ghamrawy
- Visual effects
- Will Elsdale (Double negative)
- Head of production
- Michael Elson (MPC)
- First assistant director
- Simon Emanuel (Visual effects miniatures unit)
- Digital artist
- Nadia Essid (BUF)
- Animator
- Bruno Etchepare
- Senior shader writer
- Daniel Evans (Double negative)
- Technical director
- Stuart Farley (Double negative)
- Visual effects supervisor
- Sean Farrow (The Senate VFX)
- Visual effects producer
- Tim Field
- Visual effects
- Bryce Fishman
- Digital compositor
- Anne Foged
- Digital artist
- James Foster (The Senate VFX)
- Visual effects supervisor
- Paul Franklin (Double negative) (Paul J. Franklin)
- Lead compositor
- Alex Fry
- Matchmover
- James Furlong (Double negative)
- Production assistant
- Winston Gallagher
- Digital artist
- David Gibbons (The Senate VFX)
- Visual effects supervisor
- Dan Glass
- Screen graphics designer
- Toby Glover
- On-set surveyor
- Jonnie Godfrey
- 3D technical director
- Adrian Graham (Double negative)
- Modeler
- Jericho Green
- Roto/prep artist
- Elysia Greening (MPC)
- Visual effects editorial
- Gavin Gregory (Double negative)
- Data wrangler
- Lewis Guarniere (MPC)
- Digital artist
- Ummi Gudjonsson
- Digital effects artist
- Alex Guri
- Digital artist
- Frederique Gyuran (BUF)
- Scanning and recording operator
- Venetia Penna (Venetia Penna)
- Visual effects editorial
- Andy Hague
- Visual effects producer
- Mara Hamilton (MPC)
- Roto/prep artist
- Qian Han (MPC)
- Visual effects studio manager
- Pete Hanson (Double negative)
- Digital compositor
- Jeremy Hattingh (Double negative)
- Visual effects producer
- Sarah Hemsley (The Senate VFX)
- Visual effects producer
- Sara Henschke (Rising Sun Pictures)
- Digital artist
- Jeremy Hey
- Digital artist
- Richard Higham (The Senate VFX)
- Visual effects
- Martin Hill (Double negative)
- Model workshop supervisor
- Chris Hobbs (Cutting Edge) (Christopher Hobbs)
- Visual effects producer
- Matt Holben (Double negative) (Matthew Holben)
- Camera grip
- Kyle Holden (Visual effects)
- Digital lab supervisor
- Katja Hollmann (LipSync Post)
- Visual effects editor
- Kevin Holt
- Visual effects supervisor
- Rudi Holzapfel (MPC)
- Digital compositor
- Garrett Honn (MPC)
- Visual effects
- Rob Hopper
- Prep artist
- Pete Howlett
- Visual effects still photographer
- Steven Hudosh
- Digital artist
- Robin Huffer (The Senate VFX)
- Animator
- Michael Hull (Double negative)
- Visual effects coordinator
- Nicola Instone (Warner Brothers)
- Digital compositor
- Alex Ireland
- Data operator
- Zoe Izzard
- Digital film recordist
- Zoe Izzard
- CG Sequence Supervisor
- Graham Jack (Double negative)
- Lead CG artist
- Niklas Jacobson (Double negative)
- Data operative
- Gemma James
- Research and development supervisor
- Oliver James (Double negative)
- Sequence supervisor
- Jody Johnson
- Filmout supervisor
- Lorraine Johnson
- Compositor
- Bryan Jones (Rising Sun Pictures)
- Visual effects
- Robert Jones (Robert Jones)
- Digital compositor
- Pete Jopling (Double Negative Ltd)
- 3D shading supervisor
- Samson Kao (Double negative)
- Visual effects production assistant
- Sarah Kayser
- Visual effects coordinator
- Victoria McDowell (The Senate VFX) (Victoria McDowell)
- Technical director
- Jordan Kirk (Double negative)
- Data operator
- Ryan Knowles
- Senior technical director
- Alec Knox (Lighting/efx, Double Negative)
- Research and development
- Carsten Kolve (MPC)
- Digital artist
- Arek Komorowski
- Compositor
- Dean Koonjul (MPC)
- Senior technical director
- Joosten Kuypers (Double negative)
- Roto/prep artist
- Serena Lam
- Digital compositor
- Pedro Lara (Double negative)
- Digital compositor
- Kimberly Lashbrook
- Digital artist
- Kirsty Lawlor (The Senate VFX)
- Visual effects coordinator
- Tracey Leadbetter (Double negative)
- Data operator
- Philippa Leathers
- Digital artist
- Simon Leech (The Senate VFX)
- Assistant visual effects coordinator
- Cynthia Castillo-Hill (Cynthia Castillo-Hill)
- Digital artist
- Luke Letkey
- Visual effects artist
- James Lewis (Double negative)
- Lead 3D artist
- Mattias Lindahl
- Match move technician
- Bryan Litson (MPC)
- Render engineer
- David Lloyd (MPC)
- Lead digital compositor
- Andrew Lockley (Double negative)
- Digital compositor
- Sarah Lockwood
- Technical support
- Steve Lynn
- Digital scanning and recording producer
- Alasdair MacCuish (LipSync Post)
- Visual effects
- Ian Mackinnon
- Digital artist
- Andrew MacLeod
- Digital compositor
- Jason Madigan (Rising Sun Pictures)
- Matchmove artist
- Angela Magrath
- Digital compositor
- Tony Man
- Head of research and development
- Julian Mann (MPC)
- Lighting cameraman
- Simon Margetts (Motion control unit)
- Senior modelmaker
- Glenn Marsh
- Simulation technical director
- Greg Massie (Bat swarm)
- Visual effects
- Thomas Mawby (Double negative)
- Lead matchmover
- David Mayhew
- Computer and video supervisor
- Chris McBride
- Render wrangler
- Alan McCabe (MPC)
- Character animation supervisor
- Colin McEvoy (Double negative)
- Research and development
- Ken McGaugh (Double negative)
- Compositing sequence supervisor
- Steve McGee
- Roto/paint artist
- Steve McGillen
- Visual effects coordinator
- Sarah McLauchlan (Rising Sun Pictures)
- Roto/prep artist
- Alasdair McNeill
- Projectionist
- Jan Meade (Cinesite)
- Digital effects artist
- Evonne Merlicek
- Visual effects assistant
- Charlotte Merrill
- Visual effects script supervisor
- Laura Miles
- Crowd simulation technical director
- Jessica Braun (Jessica Millar)
- Lead CG artist
- Luke Millar (Double negative)
- Digital I/O
- Warren J. Mills
- Visual effects assistant
- Lea Morement
- Digital compositor
- Ben Morgan
- Lighting technical director
- Saybian Morgan (MPC)
- Visual effects supervisor
- Andrew Morley (MPC)
- Digital compositor
- Norah Mulroney (Rising Sun Pictures)
- Visual effects
- Jesh Murthy
- Miniatures effects
- Craig Narramore
- Visual effects film editorial
- Stuart Nelhams (MPC)
- Digital artist
- Nick New (The Senate VFX)
- 2D supervisor
- Charlie Noble (Double negative)
- Digital effects artist
- Rich Nosworthy (MPC)
- Visual effects editor
- Collette Nunes (Jim Henson's Creature Shop)
- Digital artist
- Giles O'Brien (The Senate VFX)
- Lead texture artist
- Alban Orlhiac (Double negative)
- Visual effects coordinator
- Oopie Parraco (Alison Parraco)
- Character setup supervisor
- Martin Parsons (Double negative)
- Digital compositor
- Adam Paschke (Rising Sun Pictures)
- Digital artist
- Joe Pavlo (The Senate VFX)
- Visual effects
- Aleksandar Pejic (Double negative)
- DMR artist
- Peter Pelisek (IMAX)
- Scanning and recording producer
- Kevin Phelan (Lip Sync Post)
- End title animator
- Stuart Pitcher
- Lighting technical director
- Marnie Pitts (MPC)
- Digital compositor
- Fred Place
- Visual effects producer
- Matt Plummer (Double negative) (Matthew Plummer)
- Virtual stills supervisor
- Thomas Proctor
- Head of digital production
- Michael S. Pryor (Jim Henson's Creature Shop)
- Digital compositor
- Cristina Puente (Double negative)
- Digital artist
- Farhan Qureshi
- Lead digital compositor
- Paul Raeburn (Rising Sun Pictures)
- Visual effects
- Max Rees
- Senior propmaker
- Graham Riddell
- Digital artist
- Michael Ridgwell
- Digital compositor
- Ben Roberts (Rising Sun Pictures)
- Visual effects
- Katherine Roberts (Double negative)
- Visual effects editor
- Aled Robinson (MPC)
- DMR artist
- D. Eric Robinson (IMAX) (D. Eric Robinson)
- Digital artist
- Guillaume Rocheron (BUF)
- Film recording
- Craig Edward Rogers Jr.
- Digital compositor
- Tom Rolfe
- Digital artist
- Jackie Rowson (The Senate VFX)
- Visual effects production assistant
- Patrick Russo
- Character setup artist
- Nick Savy
- Digital effects artist
- David Scott (MPC)
- Model unit supervisor
- Robbie Scott (Cutting Edge)
- CG animator
- Nicolas Seck (MPC)
- Compositor
- Jarmila Seflova
- Lead CG artist
- Robert Sethi (Double negative)
- Sequence supervisor
- Gaël Seydoux (Double negative)
- Digital compositor
- Matthew Shaw
- Senior technical director
- Dan Sheerin
- Model maker
- Tom Sinden
- Visual effects production assistant
- Adri Siriwatt
- Visual effects supervisor
- Janek Sirrs
- Production assistant
- William Skellorn (Double negative)
- Digital artist
- Baptiste Sola (BUF)
- DMR editor
- Drew Solodzuk (IMAX version)
- Digital compositor
- Sarah Soulsby
- Senior digital compositor
- Jim Steel (Double negative)
- Laser scanning
- Kev Stenning
- Lighting technical director
- Julien Stuart-Smith (MPC)
- Senior modeller
- Sebastian Sue
- Visual effects editorial
- Christopher Sweet (Double negative)
- CG animator
- Nick Symons (Nicholas Symons)
- Digital compositor
- Giuseppe Tagliavini (MPC)
- Roto/prep supervisor
- Giuseppe Tagliavini (MPC)
- Visual effects lighting cameraman
- Peter Talbot
- Visual effects artist
- Sky Tesi
- Digital effects artist
- Marios Theodosi
- Senior model maker
- Richard Thomas (Model unit)
- Visual effects editorial
- Zelda Tinska (Double negative)
- Digital artist
- Mathilde Tollec (BUF)
- Matchmove supervisor
- James Tomlinson (Double negative)
- Network and operations
- Luigi Tommaseo (The Senate VFX)
- Senior technical director
- Jensen Toms (Lighting)
- Visual effects coordinator
- Gregory Tournier (BUF)
- Visual effects editorial
- Liam Tully (Double negative)
- Sequence lead compositor
- Matthew Twyford
- Digital compositor
- Bec Veitch (Rising Sun Pictures)
- Digital compositor
- Beck Veitch (Rising Sun Pictures)
- IMAX
- Rainy Venne (DMR digital artist)
- Lead 3D artist
- David Vickery (Double negative)
- Digital artist
- Dominique Vidal (BUF)
- Visual effects
- Eugénie von Tunzelmann (Double negative)
- Visual effects artist
- Bruce Wabbit
- Digital compositor
- Victor Wade
- Visual effects producer
- Ellen Walder (Double negative)
- Digital artist
- Tara Walker
- Digital artist
- Tim Walton (The Senate VFX)
- Digital artist
- Thomas Ward (Double negative)
- Data operator
- Dan Warder
- Digital compositor
- Ben Warner (Rising Sun Pictures)
- Lead 3D artist
- Imery Watson (Double negative)
- Digital resources manager
- Roland Watson (MPC)
- Film assistant
- Ollie Weigall
- Visual effects director of photography
- Mark H. Weingartner (Chicago)
- Crowd simulation/effects technical director
- Joern Weisspfennig
- DMR artist
- Melissa Widup (IMAX)
- Visual effects
- Guy Williams (Double negative)
- Visual effects artist
- Owen Williams (Owen Williams)
- Digital film recordist
- Robert A. Willis
- Digital compositor
- Matt Willis-Jones
- Additional software development
- Dan Wills
- Render wrangler
- Chris Wilson (MPC)
- Digital artist
- Doug Winder (The Senate VFX)
- Data wrangler
- Oliver Winwood (MPC)
- Digital compositor
- Anthony Wonsoff
- Opticals
- Anthony Wonsoff
- Matchmover
- Daniel Wood (Double negative)
- Visual effects editorial
- Jennifer Wood (Double negative)
- Visual effects production assistant
- Tom Wood
- Match move artist
- Melody Woodford (MPC)
- Technical director
- Alison Wortman (Double negative)
- CG Sequence Supervisor
- Alex Wuttke (Double negative)
- Digital artist
- Anton Yri (The Senate VFX)
- Visual effects production assistant
- Mike Zeller
- Sequence supervisor
- George Zwier
- Modeller
- Helena Brackley (*)
- Roto/prep artist
- Hayley Collins (*) (MPC)
- Digital compositor
- Scott Chambers (*)
- Visual effects coordinator
- Ian Cope (*) (Rising Sun Pictures)
- Systems
- Martyn Drake (*) (MPC)
- Visual effects
- Thomas Guerrier (*)
- Senior CG systems administrator
- Peter Guyan (*) (Jim Henson's Creature Shop)
- Digital artist
- Mick Harper (*) (The Senate VFX)
- 3D scanning
- Guy Hauldren (*)
- Head of visual effects
- Malcolm Humphreys (*) (Rising Sun Pictures)
- Head of 3D services
- Duncan Lees (*) (Plowman Craven and Associates)
- Lidar supervisor
- Paul Maurice (*) (Lidar Services)
- Data operator
- Danielle Nadal (*) (Cinesite)
- Scanning and recording
- Noel O'Malley (*) (Cinesite)
- Character modeller/rigger
- Chris Petts (*)
- Designer
- Rob Rae (*) (Visual effects & videographics team)
Stunts
- Stunt performer
- Laura Albert (Chicago)
- Stunt assistant
- Clare Aldington
- Stunt performer
- Wade Allen (Chicago)
- Stunt performer
- Nina Almond-Armstrong (Chicago) (Nina Armstrong)
- Stunt performer
- Rick Avery (Chicago)
- Stunt performer
- Dean Bailey (Chicago)
- Stunt performer
- Bruce Benson (Chicago)
- Stunts
- Tony Brown
- Stunts
- Bruce Cain
- Stunt performer
- Frank Calzavara (Chicago) (Frank P. Calzavara)
- Stunt performer
- Rudy Calzavara (Chicago) (Rudy J. Calzavara)
- Stunt performer
- Steve Caswell
- Stunt performer
- Nick Chopping
- Stunt performer
- Brian Christensen (Chicago)
- Stunt performer
- Chumphae Chuchuen
- Stunt performer
- Gary Connery
- Stunt performer
- Ben Cooke
- Stunt performer
- Scott Corgan (Chicago)
- Stunt performer
- George Cottle
- Stunt rigger
- David Cronnelly
- Stunt performer
- Tobiasz Daszkiewicz (Chicago)
- Stunt driver
- Rich Denikas
- Fight consultant
- Justo Dieguez
- Stunt performer
- Levan Doran
- Stunt performer
- Rick English
- Stunt performer
- Bradley Farmer
- Stunt performer
- Ed Fernandez (Chicago) (Eddie J. Fernandez)
- Stunt performer
- Jim Fierro (Chicago) (James Fierro)
- Stunt performer
- Neil Finnighan
- Stunt performer
- Glory Fioramonti (Chicago)
- Stunt
- Pete Ford (Stunt performer)
- Fight arranger
- David Forman
- Stunt performer
- Glenn Foster
- Stunt performer
- David Garrick
- Stunt driver
- Steve Griffin
- Stunts
- James Grogan
- Stunt performer
- Mark Harper (Chicago)
- Stunt perfomer
- Paul Herbert
- Stunt performer
- Steve Holladay (Chicago)
- Assistant stunt coordinator
- Sy Hollands
- Stunt performer
- Jason Hunjan
- Stunt performer
- Gary Hymes (Chicago)
- Stunts
- Rowley Irlam
- Stunt performer
- Terry Jackson (Chicago)
- Stunt performer
- Phithak Janharawijit (Phithak Jantharawijt)
- Stunt coordinator
- Paul Jennings
- Stunt performer
- Vincent Keane
- Stunt performer
- Maryann Kelman (Chicago)
- Stunt performer
- Paul Kennington
- Stunt performer
- Supoi Khaowwong
- Stunt performer
- Adam Kirley
- Stunt performer
- Mike Lambert
- Stunt performer
- Crispin Layfield
- Assistant stunt coordinator
- Rick LeFevour (Chicago) (Rick Le Fevour)
- Stunt performer
- Maurice Lee
- Stunt performer
- Matt LeFevour (Chicago) (Matthew LeFevour)
- Stunt performer
- John Lewis (Chicago) (John 'Punch' Lewis)
- Stunt double
- Paul Lowe (Young Bruce wayne double)
- Stunt perfomer
- Tom Lowell (Chicago)
- Stunt performer
- Dan Maldonado (Chicago) (Daniel Maldonado)
- Stunt performer
- Jim Mammoser (Chicago) (James R. Mammoser)
- Stunt performer
- Kai Martin
- Stunt performer
- Nick McKinless
- Stunt performer
- Natalie Meyer (Chicago) (Natalie M. Meyer)
- Stunt performer
- Peter Miles
- Stunt performer
- Richard Miller (Chicago) (Rick Miller)
- Stunt double
- Mark Mottram (Liam Neeson)
- Stunt performer
- Mark Mottram
- Stunt performer
- Ray Nicholas
- Stunt performer
- Chris Nolte (Chicago)
- Fight consultant
- Andy Norman
- Stunt performer
- James O'Dee (James O'Donnell)
- Stunt performer
- Carl Paoli (Chicago)
- Stunt performer
- Bean Peel
- Stunt performer
- Martin Pemberton
- Stunt performer
- Linda Perlin (Chicago)
- Stunt performer
- Mark Akkavut Pestonji (Mark Pestonji)
- Stunt performer
- Scott Philyaw (Chicago)
- Stunt performer
- Randy Popplewell (Chicago)
- Stunt performer
- Dominic Preece
- Stunt performer
- Manop Ratcha-Asa
- Stunt performer
- Gena Reale (Chicago) (Gina Reale)
- Stunt performer
- Buster Reeves
- Stunt performer
- Ken Remer (Chicago)
- Stunt performer
- Kenneth Remer (Chicago)
- Stunt performer
- Wirayut Sapcharoet
- Stunt performer
- Gordon Seed
- Stunt performer
- Kent Shelton (Chicago)
- Stunt performer
- CC Smiff (C.C. Smiff)
- Stunt performer
- Kevin Sorensen (Chicago)
- Stunt performer
- Matthew Stirling
- Stunt performer
- John Street
- Assistant stunt coordinator
- Tom Struthers
- Stunt rigger
- Tom Struthers
- Stunt performer
- Bob Stuart (Chicago) (Bobby Stuart)
- Stunt performer
- Larry Tankson (Chicago) (Larry C. Tankson)
- Stunt performer
- Narongsak Thongmee
- Stunt performer
- Chaiyaporn Torphon
- Stunt performer
- Vincent Wang
- Stunt performer
- Reg Wayment
- Stunt performer
- Bill Weston
- Stunt performer
- Peter White
- Stunt performer
- Rich Wilkie (Chicago)
- Stunt performer
- Khomkrip Wongwirot (Komkrib 'Krib' Wongwirot)
- Stunt performer
- Saichia Wongwirot
- Stunt performer
- Steen Young
- Stunts
- Luke Kearney (*)
- Stunts
- Alberto Martello (*)
- Stunt double
- Buster Reeves (*) (Christian Bale)
- Utility stunts
- Gary Robert (*)
- Stunt driver
- Matthew Stratton (*)
Camera
- Steadicam operator
- Steven A. Adelson
- Camera operator
- Steven A. Adelson
- First assistant camera
- Wayne Baker (Vista Vision, Chicago)
- Aerial director of photography
- Hans Bjerno
- Photographer
- Josh Bleibtreu (Additional unit, Chicago)
- Ad/pub services
- Massimo Bordonaro
- First assistant camera
- Andy Borham (Vista Vision, Chicago)
- Libra head technician
- Joe Buxton
- Assistant camera
- Elli Cassata
- Electrician
- Dawn Copeland
- Second assistant camera
- Chris Dame
- Grip
- Jaime Dawkins
- Libra head technician
- Tim Dean
- Focus puller
- Hamish Doyne-Ditmas (Second unit)
- Electrician
- Danny Espey
- Charge hand electrician
- Mark Evans
- Gaffer
- Perry Evans
- Grip
- Tony Fabian (Second unt)
- Camera operator
- Michael FitzMaurice (Chicago)
- Grip
- Fred Folmer
- Rigging gaffer
- John P. Friday
- Flight head tech
- Yuriy Fuks
- Crane technician
- Joe Gajewski (Chicago)
- Rigging electrician
- Billy Gamble
- Camera loader
- Zachary Gannaway
- Second assistant camera
- Alejandro Garcia (Second unit)
- Rigging electrician
- Kevin Gazdik
- Chief lighting technician
- Cory Geryak (Chicago)
- Clapper loader
- Simon Gilmour (Miniature unit)
- Electrician
- Bob Gomez (Chicago)
- Camera loader
- Goði Már Guðbjörnsson (Iceland)
- Sparks rigger
- Paul Harford
- Assistant camera
- Pier Hausemer
- First assistant camera
- Simon Heck
- Electrician
- Daniel Herman
- Electrical rigger
- Scott Hiller
- Grip
- Jesse Homan
- First assistant camera
- Alex Howe ("a" camera, miniatures unit)
- Key grip
- Malcolm Huse
- Key rigging grip
- W.C. 'Chunky' Huse
- Camera trainee
- Therese Hvattum
- Grip
- Paul Hymns
- Still photographer
- David James
- Rigging grip
- Timothy Jipping (Chicago)
- Rigging gaffer
- Nikos Kalimerakis
- Electrician
- Paul Kelly
- Camera operator
- George Kohut
- First assistant camera
- Brad Larner ("b" camera)
- Electrician
- Matthew LeCrone
- Key grip
- Morgan Michael Lewis
- Daily grip
- Matt Lopez-Dias
- First assistant camera
- Clive Mackey
- Second assistant camera
- David Mackie
- Key grip
- David Maund (Special effects unit)
- Electrician
- Donna McLain
- Electrician
- Jamie Mills
- First assistant camera
- David Morenz (Chicago)
- Second assistant camera
- Peter Morenz ("b" camera)
- Camera operator
- Karl Morgan
- Grip
- Jem Morton (Second unit)
- Rigging electric best boy
- Chris Mulsoff
- Lighting technician
- Neil Munro
- Electrician
- Gary Nolan
- Crane technician
- Russell O'Connor
- Electrician
- Staffan Sten Olsen
- Assistant camera
- Ben Perry
- Lev head/Ultimate arm technician
- Robert Petrin
- Assistant camera
- Barney Piercy (Model unit)
- Key second assistant camera
- Keith Pokorski (Chicago)
- Electrician
- Stephanie Power (Chicago)
- Second assistant camera
- Kate Reid (Miniature unit)
- Rigging key grip
- John S. Robertson
- Video assist operator
- Bryce Shields (Chicago)
- Rigging electrician
- David Sinfield
- Electrician
- Ian Sinfield
- Best boy grip
- Gary Smith
- Video assist operator
- Adrian Spanna (Model unit)
- Grip
- Christy Taddeo
- Crane technician
- Scott Thiele
- Rigging electrician
- Colin Townsend
- Electrician
- Martyn Welland
- Video assist operator
- Zoe Whittaker
- Director of photography
- Haris Zambarloukos (Second unit)
- Second unit gaffer/lighting technician
- Kevin Bassett (*)
- Libra technician
- Ian Speed (*)
Wardrobe department
- Costume maker
- Jennifer Alford
- Costume design assistant
- Jeeda Barford
- Wardrobe researcher
- Camille Benda
- Costume fx supervisor
- Graham Churchyard
- Key costumer
- Stella Cottini
- Costume effects consultant
- Nick Dudman
- Costume assistant
- Peter Edmonds
- Costume fx runner
- Patt Foad
- Costume fx coordinator
- Birgitta Fredlund
- Costume supervisor
- Dan Grace
- Crowd costume supervisor
- Laura Grace
- Wardrobe assistant
- Brendan Handscombe
- Key costume stand-by
- Jenny Hawkins
- Seamstress
- Anna Jartin
- Costume supervisor
- Jennifer Jobst (Chicago)
- Costume assistant
- Poppy Kay
- Assistant costume designer
- Gabriella Loria
- Chief costume cutter
- Ann Maskrey (Specialty costumes)
- Costumer
- Helen Mattocks (Mr. Bale)
- Costume coordinator
- Janie Dowding (Janie Dowding)
- Set costumer
- Gina Marie Ome
- Costumer
- Gina Panno
- Wardrobe assistant
- Nicholas Roche-Gordon
- First assistant costume designer
- Guy Speranza
- Costumer
- Nancy Takehara
- Costumer
- Catherine Valdovino (Mr. Freeman) (Cathie Valdovino)
- Costume breakdown artist
- Emma Walker
- Costume Driver/Gangsman
- Scott Walker
- Seamstress
- Jane Blank (*)
Editorial department
- Post-production consultant
- Todd Baillere
- Assistant editor
- Alison Carter
- Assistant editor
- Lisa Clifford-Owen
- Post-production assistant
- Catrin Cooper
- Assistant editor
- Mark Cullis
- Dailies projectionist
- Justin Dennis
- Laboratory color timer
- John Ensby
- Negative cutter
- Steve Farman
- Editor trainee
- Daniel Greenway
- Color timer
- Peter Hunt
- First assistant editor
- John Lee
- Recording producer
- Kevin Phelan (Lip Sync Post)
- Post-production coordinator
- Katie Reynolds
- Assistant editor
- Jennifer Stellema
- Post production consultant
- Jon Thompson
- Colorist
- Lee Twohey (Dailies)
- Apprentice editor
- Jason Wasserman (Film, Chicago)
- Editorial trainee
- Natasha Westlake
Music department
- Orchestrator
- Pete Anthony
- Music programmer
- Lorne Balfe
- Score coordinator
- Becky Bentham
- Musician
- Mark Berrow (Violin)
- Viola
- Rachel Bolt
- Additional music editor
- Simon Changer
- Music score mixer
- Al Clay
- Music editor
- Gareth Cousins
- Musician
- Peter Davies
- Orchestrator
- Brad Dechter
- Composer
- Ramin Djawadi (Additional music)
- Score recordist
- Geoff Foster
- Orchestrator
- Bruce Fowler
- Conductor
- Gavin Greenaway
- Orchestra contractor
- Isobel Griffiths
- Music programmer
- Alex Kharlamov
- Music production services
- Steven Kofsky
- Musician
- Steve Mair (Double bass)
- Technical score engineer
- Abhay Manusmare
- Composer
- Veigar Margeirsson (Trailer Music)
- Technical music coordinator
- Aaron Martin
- Lead music editor
- Steven Price
- Additional music editor
- Richard Robson
- Music preparation
- Steven L. Smith
- Musician contractor
- Chris Tedesco (Trumpet)
- Musician
- James Thatcher (French horn)
- Soloist
- Martin Tillman (Cello)
- Musician
- Norman Treigle
- Musician
- Jake Walker
- Composer
- Mel Wesson (Additional music)
- Viola
- Bruce White
- Musician
- Jonathan Williams (Cello)
- Assistant scoring engineer
- Ian Wood
- Orchestra leader
- Gavyn Wright
- Score coordinator
- Andrew Zack
- Musician
- Paul Kegg (*) (Cello)
Other crew
- Assistant
- Jeanette Agaronoff (Mr. Roven)
- Set tutor
- Carolyn Allen
- Assistant
- Danielle Roberts (Mr. Nolan) (Danielle Roberts)
- Production assistant
- Christina Anderson
- Stand-in
- Caridad Angus (Katie Holmes)
- Opera sequence supervisor
- Annabel Arden
- Marine coordinator
- Daren Bailey
- Production runner
- Fiona Baldwin
- Additional production assistant
- Siobhan Barnett
- Production assistant
- Kevin Bassett
- Production security
- Matt Betteridge
- Assistant martial arts arranger
- Erik Betts
- Payroll
- Karen Alder (Karen Alder)
- Production accountant
- Mark Birmingham
- Helicopter pilot
- Jon K. Björnsson (Iceland)
- Dailies projectionist
- Drew Blair
- Post script services
- Susan Bliss
- Stand-in
- Morne Botes (Liam Neeson)
- Trainer
- Rhidian Bridge (SWAT team)
- Dialect coach
- Francie Brown (Mr. Bale)
- Runner
- George Burt
- Assistant production coordinator
- Victoria Hawden (Victoria Hawden)
- Production assistant
- Valerie Carli (Chicago)
- Production runner
- Gavin Carruthers
- Production auditor
- Milan Chakraborty
- Health and safety
- Leah Chalk
- Fire protection supervisor
- Malcolm Chalk
- Production accountant
- Neil Chaplin
- Director's Assistant
- Deborah Chung (Chicago)
- Production assistant
- Shawn Clark
- Armorer
- Greg Corke
- Marine supervisor
- Ian Creed
- Aerialist
- Nicholas Daines
- International publicity
- Dennis Davidson
- Senior technical imaging artist
- Stanley A. Dellimore (IMAX DMR version)
- Dailies projectionist
- Justin Dennis
- Manager
- Enfys Dickinson
- Production assistant
- Justin DiSandro
- Additional set production assistant
- Matthew Eberle (Chicago)
- Production assistant
- Mikey Eberle
- Research specialist
- Basia Emano
- Assistant
- Sam Engelen (Ms. Thomas)
- Armorer
- Dave Evans (Preparation)
- Stand-in
- Nick Ferrin
- Production assistant
- Maisha Fishburne
- Helicopter pilot
- Cliff Fleming
- Bodyguard
- Robert Gaskill (Mr. Freeman)
- Location accountant
- Donal Geraghty
- Location security
- Colin Giles
- Assistant
- Jordan Goldberg (Mr. Nolan)
- Production assistant
- Veloz Gomez
- Studio manager assistant
- Oliver Greetham
- Unit nurse
- Nicky Gregory
- Key accountant
- Jennifer Griffin
- Video coordinator
- Andrew Haddock
- Chef
- P.J. Haines
- Accounting clerk
- Karon Hamlet
- Production assistant
- Robert Hampton
- Production assistant
- Brad Hansen
- Production assistant
- Tony Hawkins
- Production assistant
- Darren Helman
- Location Carpenter
- Asa Hillsley
- Production assistant
- Alex Hobbs
- Production assistant
- Jeff Holtorf
- Armorer
- Richard Hooper
- Aerial coordinator
- Craig Hosking
- Ground coordinator
- Ryan Hosking
- Assistant production accountant
- Sarah Hunt
- Production assistant
- Joerg Huettner (Jörg Hüttner)
- Dialect coach
- Andrew Jack
- Production assistant
- Kelly Johnson
- Personal trainer
- Rodney Johnson (Mr. Bale)
- Accounting assistant
- Kelly Johnson (Kelly Johnson)
- Production assistant
- C. David Jones (Chicago)
- Local production coordinator
- Gagga Jonsdottir
- Unit publicist
- Claudia Kalindjian
- Security and location assistant
- Steve Keane
- Production coordinator
- Andrew Keilman
- Production assistant
- Adam Key
- Production assistant
- Corey Kloos
- Chef assistant
- David Kreger
- Office production assistant
- Irec Kriske
- Senior DMR artist
- Patrick Kwok (IMAX version)
- Production assistant
- Ron Landry
- Assistant to producer
- Sarah Leung
- Production assistant
- Sarah Leung
- Production assistant
- Tristan Lillingston
- Production secretary
- Sharon Lomasney (Chicago)
- Product placement
- Lidia Lukes
- Home economist
- Mary Luther
- Floor runner
- Andy Madden (Miniature unit)
- Animal trainer
- Larry Madrid
- Miscellaneous crew
- David Mahmoudieh
- Production travel consultant
- John Malakoff
- Production assistant
- Mark Mallorca
- Production assistant
- Michelle Manas
- Production assistant
- Jeff Manimbo
- Group ADR Artist
- Noah Lee Margetts
- Set runner
- Zoe Margolis
- Production coordinator
- Phoebe Masters
- Assistant accountant
- Becky Johnson (Becky Maxwell)
- Production assistant
- Geoffrey McCarthy
- Set production assistant
- Thomas J. McDonough
- Aerial choreographer
- Lucy Morgan
- Stand-in
- Neil Morphew (Christian Bale)
- Stand-in
- Steve Morphew (Gary Oldman)
- Stand-in
- Tristan Murphy
- Horse master
- Daniel Naprous
- Construction nurse
- Ruth Nicol
- Office production assistant
- Sara Nudelman
- Office production assistant
- Matthew Officer
- Assistant coordinator
- Anji Oliver
- Assistant production coordinator
- Rosemary Orlando
- Construction coordinator
- Troy Osman (Chicago)
- Production coordinator
- Deb K. Oyer
- Assistant
- Joe Palmer (Mr. Roven) (Joseph Palmer)
- Fabricator
- Harriet Lyons (Harriet Lyons)
- Production assistant
- Mitul Patel
- Script supervisor
- Annie Penn
- Financial controller
- Kathy Petty
- Assistant
- Quentin Pierre (Mr. Freeman)
- Assistant post-production accountant
- Neil Pierson
- Script supervisor
- Heather Pollock (Second unit)
- Researcher
- Wyatt Pow
- Additional coordinator
- Ben Pugh (Model unit)
- Production assistant
- Julie Rasmussen
- Production assistant
- Nerissa Reddick
- Assistant
- Christina Rice (Mr. Neeson)
- Construction accountant
- Claire Robertson
- Co-key set production assistant
- Brett Robinson
- Food stylist
- Adele Rogers
- Production assistant
- Ruben Sahagun
- Production consultants
- Rick Senat
- Misc crew
- Bizhan Shahpar
- Second assistant accountant
- Ericka N. Shane (Chicago)
- Production assistant
- Paul Sharpe
- Assistant
- Jim Smith (Mr. Caine) (James Smith)
- Production assistant
- Jennifer Sokolov
- Production runner
- Kelly Spearman
- Production assistant
- Andy Spellman
- Set runner
- Nick Starr
- Assistant
- Taylor Stewart (James Newton Howard)
- Production assistant
- Nicole Sulkowski
- Production accountant
- Adrienne Swan
- Military advisor
- Crispin Swayne
- Assistant
- Asako Takeuchi Glendenning (Mr. watanabe)
- Production office assistant
- Adam Teeuw
- Runner
- Adam Thompson (Adam Thompson)
- Food stylist
- Sarah Louise Tidesley
- Food stylist
- Katherine Tidy (Katherine Tidy)
- Assistant
- Paul Ton (Mr. Roven)
- Production executive
- Kevin Trehy
- Production assistant
- Carlo Treviso
- Production assistant
- Timothy Troy
- Payroll accountant
- Karen Turner
- Production assistant
- Amber Waters
- Production assistant
- Marcin Wawrzyczek
- Production assistant
- Lauren Willems
- Aerial coordinator
- Mike Woodley
- Coordinator
- Michelle Wraight
- Production coordinator
- Michelle Wraight (Cardington)
- Production assistant
- Kenneth Yoder
- Set production assistant
- Cliff Zimowski (Chicago)
- Character
- Neal Adams (*) (Ra's al Ghul)
- Specialist researcher
- Celia Barnett (*)
- Character
- John Calnan (*) (Lucius Fox)
- Character
- Denys Cowan (*) (Henri Ducard)
- Batman characters
- Bill Finger (*)
- Character
- Sam Hamm (*) (Henri Ducard)
- Stand-in
- James Hoelzel (*) (Matt Miller)
- Production assistant
- Jake Klemp (*)
- Financing
- David Lubov (*)
- Characters
- David Mazzucchelli (*) (Carmine "The Roman" Falcone, Commissioner Gillian B. Loeb & Detective Arnold John Flass)
- Characters
- Frank Miller (*) (Carmine "The Roman" Falcone, Commissioner Gillian B. Loeb & Detective Arnold John Flass)
- Character
- Denny O'Neil (*) (Ra's al Ghul)
- Production assistant
- Craig john Robinson (*)
- Characters
- Jerry Robinson (*) (Alfred Thaddeus Crane Pennyworth & Dr. Thomas Wayne)
- Additional set production assistant
- Paul Sacks (*)
- Additional floor runner
- Richard Senior (*)
- Tools programmer
- Paul Shore (*)
- Location security
- Michael Stapleton (*)
- Script supervisor
- Mary Tallman (*)
- Production assistant
- Jim Turner (*)
- Character
- Len Wein (*) (Lucius Fox)
- Production assistant
- Toby White (*)
- Weather consultant
- Richard Wild (*)
(*) uncredited